Závadný textil

Nedávno vyšiel na sme.sk článok o trestnom stíhaní 27-ročného Lukáša zo Starej Ľubovne. Ten sa mal dopustiť prečinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd a to tým, že mal na sebe mikinu s nápisom Skrewdriver. Zdá sa vám to, že niekto je súdený za nápis na oblečení, absurdné? Áno aj mne. Lukáš sa stal obeťou politického prenasledovania štátu. Ako obeť určite automaticky vzbudil sympatie u mnohých ľudí. Nie však u mňa.

Daná mikina odkazuje na jednu z najvýznamnejších neonacistických kapiel a kto potrebuje viac informácií, nech sa páči, stačí zadať slovo Skrewdriver do vyhľadávača. Lukáš mal túto mikinu na zhromaždení Ľudovej Strany Naše Slovensko, o ktorej je verejne známe, že je plná neonacistov. Sám Lukáš sa vyjadril, že je sympatizantom tejto strany. O jeho morálnom profile niečo napovedá aj to, že ako odporca “parazitov” a “príživníkov” bez problémov odišiel “kradnúť prácu” do Luxemburska.

Lukáš sa vyjadril, že po anglicky nevie a až po vznesení obvinenia zistil, že existuje nejaká skupina s týmto názvom. Aká je šanca, že by si sympatizant strany plnej neonacistov, ktorý sa zúčastňuje jej akcií a teda sa stretáva s neonacistami, kúpil úplnou náhodou mikinu kultovej neonacistickej kapely a vôbec o tom netušil? Asi rovnaká, ako že Marián Kotleba prinesie reálne riešenia problémov rómskej menšiny. Lukáš by bol totálny blbec, keby priznal, že vie, čo to vlastne nosí. Potvrdil by tak úmysel propagovať neonacistickú kapelu, čo sa na súde preukázať nepodarilo.

O čom vypovedá Lukášov prípad? Minimálne o očividnej kontraproduktívnosti boja štátu proti neonacistom. Zákaz neonacistických symbolov má za následok to, že si neonacisti budú musieť vymyslieť nové, ktoré nie sú trestné ale hlavne ich nepozná verejnosť. Kým kedysi neonacistu spoznal takmer každý podla keltských krížov a podobne, dnes ich už v dave rozpozná málokto. Navyše, kriminalizáciou neonacistických symbolov sa nepodarilo zasiahnuť takmer proti žiadnemu významnejšiemu neonacistovi. Známe sú prípady Andreja Vitka, alebo brata Mariána Kotlebu, Mareka, ktorí vo svojich obchodoch mali neonacistický tovar, avšak nebol im preukázaný úmysel propagácie neonacizmu. Na druhú stranu, v novinách sa občas objaví správa o 16-ročnom učňovkárovi, ktorý nakreslil v škole hákový kríž a polícia ho zadržala a začalo sa jeho trestné stíhanie. Bravo. Gratulujem k úsešnému zápisu do kolonky vyriešené.

Lukášov prípad vypovedá ale aj o niečom inom. Keď si odmyslíme, že Lukáš je pravdepodobne neonacista a teda nám ho vôbec nie je ľúto, zostane nám, že žijeme v krajine, kde môže byť človek prenasledovaný za svoj názor. Postaviť niekoho pred súd za kus oblečenia, tak to je skutočne vrchol slobody a demokracie.


poli na vybrali.sme.sk