Vyšlo sedemnáste číslo časopisu Akce!

Najnovšie, v poradí sedemnáste číslo časopisu českej Antifašistickej akcie je od minulého týždňa na svete. O obsahu už necháme hovoriť samotných tvorcov, alebo si pozrite promo video na konci článku!

Přinášíme texty, které propojují minulost se současností – o historii německého antifašismu, o pokroucené historii kolaborace s nacisty v Srbsku či o historickém příkladu kolapsu sociálního inženýrství v podobě amerického sídliště Pruitt-Igoe. Jak vypadají historické vzory a ideologičtí předkové českých ultrapravičáků ukazuje článek o vůdci Zelených hákových křížů Františku Mlčochovi. Rozhovor se sociálním historikem Michalem Pullmannem se na historii dívá nejen jako na obsah, ale i na formu, kterou je možné studovat společenské procesy.

Akce! samozřejmě obsahuje i texty, týkající se aktuálního dění – vzestupu ultrapravice v Řecku a také lokálního anticiganismu (analytičtěji v článku, který rozebírá a argumentuje proti esencialismu, a praktičtěji v textu, který načrtává jak zabraňovat pogromům a rasistickým akcím kolem nás). Nechybí rozhovory s inspirativními lidmi – politickou lezkyní Cécile Lecomte, autory filmu 161>88 či skupinou Tribus, která povýšila jizdu načerno na přímou akci. Teorie je zastoupena překladem textu o postanarchismu a článkem o konceptu “critical whiteness”. Pravidelné rubriky přinášejí kulturní tipy, osobněji laděnou esej, odhalující pohled na anarchismus v současnosti, GNWP (Good Night White Pride) okénko o pronikání neonacistů do subkultur i odlehčené články.


poli na vybrali.sme.sk