Vyhlásenie AFA Nový Sad k situácii na Ukrajine

Antifašistická Akcia Nový Sad vydala začiatkom marca prehlásenie pre všetkých antifašistov, ktoré varuje pred pôsobením silnej ukrajinskej ultrapravice na neonacistov z ďalších európskych krajín. Jeho naliehavý tón ma nenechal chladným, takže tu je jeho preklad.

POZOR!

Všetkým antifašistom, hlavne tým v Európe!

Ukrajina je pri súčasnom, dúfajme že krátko trvajúcom režime, v ktorom fašistické strany a pouličné gangy ovládajú celé mestá, rodiskom ako i tréningovým polom pre militantných neonacistických aktivistov z celého sveta. Vyzerá to tak, že fašisti práve prežívajú svoju verziu Španielska z roku 1936. Turisti cestujúci za výtržnosťami, no čo je nebezpečnejšie a dobre známe, presvedčení nacisti, sa tam hrnú v davoch, aby si vyskúšali napádanie židov, mlátenie gejov a ďalšie fašistické sny, ktoré teraz môžu prežiť naplno, ale tiež preto, aby dostali profesionálny, armádny výcvik, ktorý im v budúcnosti pomôže organizovať pogromy, výtržnosti a iné akcie, ktoré sa rozhodnú uskutočniť. Ochotne im s tým pomôžu nielen ich ukrajinskí hostitelia, ale tiež niektoré zvláštne oddiely profesionálnych tajných služieb a zástupcovia cudzích armád, ktoré sa tam v súčasnoti nachádzajú. Nechceme sa nechať uniesť konšpiračnými teóriami, ale nechceme byť ani naivní (Pozri operáciu NATO Gladio pre viac informácií o tréningu a vyzbrojovaní neonacistických štruktúr v povojnovej Európe).

“Dobré” na celej tejto situácii je, že niektoré časti neonacistického hnutia v Európe netešia udalosti v Kyjeve a v ostatných ukrajinských mestách kvôli ich antiruskému charakteru. Mnoho z európskych fašistov má silné väzby na ruských neonacistov a nechce podporovať “bratovražednú vojnu medzi árijskými národmi”, lenže ako vieme, myšlienkové pochody nacistov sa nikdy príliš nespoliehali na logiku a zásadovosť. Neustále striedanie toho čo platí a sektárstvo v nacistickej scéne môže viesť k tomu, že z Rusov sa znovu stane “špinavá podradná rasa” v očiach neonacistov zo Západu. Zvláštne prepojenia sa ľahko stanú skutočnosťou. Srbskí fašisti nepodporujú Ukrajinskú hnedú revolúciu, ale skupiny blízke srbským náckom v Španielsku, Čechách, Poľsku a Grécku áno, takže…

Majme oči otvorené a pripravujme sa na to, čo môže priniesť budúcnosť.

So solidaritou,

AFA Nový Sad


poli na vybrali.sme.sk