Veľmi dôležité opatrenie

Zopár týždňov pred prezidentskými voľbami vytiahlo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) svoj jediný tromf: ústavné zadefinovanie manželstva ako zväzku muža a ženy. Návrh hneď získal podporu ďalších pravicových strán: SDKÚ, Most-Híd a neskôr aj OĽaNO, teda toho, čo oni nazývajú akousi „Ľudovou platformou“. Na čele s prezidentským kandidátom, ktorý je tak jalový, že si mesiac pred voľbami nespomeniem ani na jeho meno.

No spravili to dobre, treba uznať. Robert Fico vo svojom najzraniteľnejšom období, úprimne sa pýšiaci birmovkou, je nútený pristúpiť na túto hru. Počty sú počty a katolíckych hlasov je viac ako nejakých homosexuálov a lesieb s ich trápnou túžbou po dôstojnom živote, takže podporiť to vraj „nie je problém.“ Aj takto sa vytvára ilúzia všeobecného konsenzu.

Ide samozrejme o veľmi dôležité opatrenie. Štyristotisíc nezamestnaných, učiteľka, čo zarába päťsto eur a fašista mieriaci do parlamentu po chrbtoch ľudí, žijúcich na úrovni stredoveku – to je kontext vlajkovej lode KDH, „ochrany manželstva“. Samozrejme ten ich človek zas prehrá, nepomôže ani pánboh, ani slovenská vlajka za chrbtom. Ostane tu len o ďalší závan zaprdeného kostolného vzduchu a sprostých rečí o tom, ako by sme podľa služobníkov výmyslu mali žiť.

V skratke sa to celé dá čítať aj inak: cirkev opäť diktuje verejný diskurz, politické strany naprieč spektrom sa vzácne zhodujú v homofóbii i anticiganizme, a volebná urna sa nevolá len tak pre nič za nič práve urnou.


poli na vybrali.sme.sk