Väznený anarchista Kostas Sakkas drží od 4. júna hladovku

Grécky anarchista Kostas Sakkas.

Kostas Sakkas je 29-ročný grécky anarchista, ktorý bol v decembri 2010 zadržaný ako jeden z prvých vo vlne zatýkania namierenej proti anarchistickej organizácii Synomosía Pyrínon Tis Fotiás, prekl. Sprisahanie ohňových buniek. Tá v snahe poukázať na neoprávnené väznenie gréckych ale aj iných anarchistov v roku 2008 podpálila viacero luxusných predajní áut a bánk v Aténach a Thesalonikách. Akékoľvek napojenie Sakkasa na SPF popierajú obe strany – samotná organizácia ako aj on. Obvinený navyše separátne prevzal osobnú zodpovednosť za svoje politické aktivity.

Po osemnástich mesiacoch strávených vo vyšetrovacej väzbe mu v lete 2012 predĺžili izoláciu na ďalší rok – do júna 2013, kedy však aténsky súd nariadil šesť mesiacov väzby navyše. Ako reakciu na toto podľa platných gréckych zákonov nelegitímne rozhodnutie začal obvinený 4. júna protestnú hladovku.

29. júna sa protestného pochodu centrom Atén za Kostasovo prepustenie zúčastnilo okolo 6000 ľudí. V piatok 5.júla – tridsiaty druhý deň hladovky, sa v Aténach pred nemocnicou Nikaia General zhromaždilo vyše 1000 motockylistov na solidárnej demonštrácii. Ďalšia sa má konať zajtra – v pondelok 8. júla na obed pred budovou súdu, kde sa má v jeho prípade rozhodnúť.

Podľa lekárskej správy stratil väznený anarchista doposiaľ 15 % svojej telesnej váhy, má permanentne nízky tlak, veľmi slabý pulz a teplotu zvýšenú o jeden stupeň.. Začína mať problémy so zaostrením zraku a mierny opuch nôh.

Turisti na vrchole najvyššej gréckej hory Mytikas (2 917 m n. m.) známej aj ako legendárny Olympus so solidárnym transparentom pre Kostasa Sakkasa.

Zdroj: http://blog.occupiedlondon.org/2013/07/03/anarchist-prisoner-kostas-sakkas-on-hunger-strike-since-june-4-updates/


poli na vybrali.sme.sk