V Rusku opäť dav lynčoval prisťahovalcov

Kto sleduje novinky zo sveta, určite si všimol, že v Rusku, známej to krajine “tolerancie”, to zas vrie. Nie tak dávne pogromy na homosexuálov vystriedali opäť, podobne ako pred troma rokmi pri zabití chuligána Spartaku Moskva, masové útoky na prisťahovalcov.

Ako rozbuška tentokrát pôsobila správa o vražde mladého muža na predmestí Moskvy – Biryulyovo. Páchateľ bol, podľa priateľky obete, kaukazského výzoru a to stačilo na to, aby sa tu rozpútali rasové nepokoje, do ktorých sa zapojili tisíce ľudí.

Dav vedený radikálnymi nacionalistami a chuligánmi začal demolovať trhové centrum a veľkosklad so zeleninou, neďaleko ktorého sa vražda uskutočnila a v ktorom pracuje veľké množstvo prisťahovalcov. Trhoviská a sklady zeleniny sú zrejme miesta, kde sa koncentruje zločin v Rusku, to dáva zmysel.

Represívne zložky sa snažili rioty tvrdo potlačiť a zatkli takmer 400 ich účastníkov, na druhej strane dali výtržníkom za pravdu, keď vyšetrovaniu a kontrolám povolenia na pobyt podrobili aj okolo 1200 trhovníkov.

K dokonalému obrazu xenofóbie prispelo v tejto situácii hacknutie webu muslim.ru a nahradenie jeho obsahu obrázkom prasaťa, držiaceho v ústach Korán.

Vražda sa stala 10. októbra, 13. prebehli najväčšie nepokoje a 15. už bol známy údajný vrah. Je ním Azerbajdžanec, hľadaný za vraždu aj v rodnej krajine a vyšetrovateľmi popísaný ako agresívny alkoholik bez stáleho príjmu a trvalého bydliska v Moskve. S takouto vizitkou s jeho odsúdením zjavne nebude problém. K nájdeniu dopomohol jeho domáci, ktorý ho udal za vypísanú odmenu milión rubľov.

Záverom poučenie prebrané z ruského portálu Avtonom – Hlavným problémom v Rusku nie je “etnická” kriminalita. Obyvatelia neruského pôvodu tu nespáchajú viac ako tri až päť percent z celkového počtu trestných činov. Treba si uvedomiť príčiny masovej migrácie za prácou z kapitalistických periférii do centra. To je podstata problému, v ktorom sú všetci pracujúci na jednej strane proti štátnej moci a kapitálu.


poli na vybrali.sme.sk