Útok neonacistov na okraji Štokholmu odrazený!

Ako informuje portál libcom.org, 15. decembra sa vo štvrti Karrtorp na predmestí Štokholmu konala demonštrácia proti rasizmu, ktorá bola reakciou na nedávne aktivity neonacistov v tejto oblasti. Zúčastnili sa jej miestni obyvatelia, vrátane dôchodcov a mladých rodín s deťmi, ako aj členovia rôznych antifašistických organizácií.

Za použitia provizórnych štítov, nožov a sklenených fliaš sa akciu pokúsilo narušiť približne tridsať neonacistov zo Švédskeho hnutia odporu. Táto organizácia patrí údajne medzi najnebezpečnejšie a najnásilnejšie nacionalistické spolky v regióne.

Na útok ihneď reagovali členovia Revolučného Frontu a Antifašistickej Akcie Štokholm. Neonacisti boli čoskoro zatlačení do defenzívy a dav ich postupne vytláčal z námestia smerom do lesa. Menšie potýčky pokračovali aj neskôr.

Napriek tomu, že polícia vedela o pripravovanom útoku zo strany Švédskeho hnutia odporu, bolo nasadených len šesť policajtov, čo bolo v konečnom dôsledku na škodu práve pre neonacistov. Žiadni antifašisti neboli zadržaní.

Viac fotografií v pôvodnom článku na libcome. Médiá neskôr priniesli informáciu, že v reakcii na útok neonacistov sa v Štokholme odohrala demonštráciu proti rasizmu, ktorej sa zúčastnilo 15-tisíc ľudí.


poli na vybrali.sme.sk