Týždeň medzinárodnej solidarity s Jockom Palfreemanom

Od 22. do 28. apríla trvá Týždeň medzinárodnej solidarity s Jockom Palfreemanom.

Jock Palfreeman je mladý Austrálčan, ktorý sa v Bulharsku dostal do väzenia za to, že sa postavil na obranu dvoch rómskych chlapcov, na ktorých zaútočila skupina rasistických chuligánov. Keď rasisti začali útočiť aj naňho, použil Jock na sebeobranu nôž. Jedného z útočníkov zabil a ďalšieho zranil. Následne bol odsúdený za vraždu a pokus o vraždu na dvadsať rokov väzenia. Rozsudok a výšku trestu ovplyvnil fakt, že zabitý útočník bol synom prominentného bulharského psychológa a politika. Táto nešťastná udalosť sa stala koncom roka 2007 a Jock mal vtedy 21 rokov. Vo väzení je teda už vyše päť rokov. Napriek tomu sa on, ani jeho rodina a priatelia nevzdávajú a snažia sa urobiť všetko preto, aby zlepšili jeho podmienky, dosiahli nápravu, alebo aspoň zmiernili trest.

Týždeň medzinárodnej solidarity na Jockovu podporu by mal zvýšiť povedomie o jeho prípade a vystupňovať nátlak na bulharské a austrálske autority, ktoré môžu jeho situáciu zmeniť.

V bratislavskom klube Intergalaktická Obluda sa v rámci pravidelného štvrtkového filmového klubu bude 25. apríla premietať austrálsky dokument Jock Pafreeman – Odsúdenie z roku 2011.

Vyzývame Vás tiež, aby ste si o Jockovom prípade zistili viac na uvedených linkách (1, 2, 3) a zdieľali tieto informácie medzi známymi a na sociálnych sieťach.

Aktuálny článok a rozhovor s Jockom a posledné video z väzby.

Jednoduchou možnosťou ako pomôcť zvýšiť nátlak na inštitúcie zodpovedné za Jockov stav je poslať im protestný e-mail. Kontakty na ne, ako aj vzorový list v anglickom jazyku sú uvedené na tomto linku, formulár na napísanie bulharskému veľvyslanectvu na Slovensku je tu.


poli na vybrali.sme.sk