Terče obsadzujú mesto duchov

Dlhoročný americký neo-nacista Craig Cobb (61 r.) sa snaží v srdci rurálneho stredozápadu USA vybudovať novú bielu rasistickú komunitu. O to sa už pokúsil v roku 2005, keď sa presťahoval na pozemok asi 50 kilometrov južne od hlavného estónskeho mesta Tallin, kde podľa jeho slov založil „Medzinárodný úrad pre bielych utečencov“. Z Estónska ho po štyroch rokoch deportovali a tak to teraz s húževnatosťou realitného hochštaplera skúša znova. Skúpil viacero pozemkov v malom zapadnutom mestečku Severnej Dakoty – Leith, ktoré teraz predáva svojím kumpánom z organizácie NSM (National Socialist Movement).

Vo svojich médiách sa toto hnutie vyjadrilo jasne: „Keď sa do oblasti presťahuje viac našich ľudí, máme v úmysle legálne prevziať kontrolu nad lokálnym vedením. Presun do Leithu je symbolickým gestom dobrej vôle a viery, tým že zasejeme odolné semienko národného socializmu do zeme Severnej Dakoty.“ Pri terajšej populácii 24 obyvateľov obce by to pre náckov nemal byť žiadny problém! Celé územie zaberá necelých dvadsať árov a je v podstate mestom duchov aj napriek ropnému boomu v západnej časti tohto federálneho štátu. Cobb chce tento boom využiť na oživenie mestečka a so sugestívnosťou podobnou predavačom Strážnej veže presvedčuje aj terče z najbližšieho väčšieho mesta – Bismarcku, aby priložili ruku k dielu.

Starousadlíci sa snažia bojovať proti plánu o vytvorenie nazi zóny. Založili fond na obhajobu a apelujú na morálnu podporu od všetkých obyvateľov regiónu: „Potrebujeme, aby sa k nám pridali všetci ľudia zo Severnej Dakoty a spolu s nami ukázali, že neveria v to, čo tu náckovia chcú vytvoriť. Existuje mnoho ľudí, ktorí k tomu majú čo povedať. Nejde nám o žiadny podvod. Ide o to, že ticho znamená, že si tu tento človek (Cobb) može robiť čo sa mu zachce.“, uvádza The Bismarck Tribune.

Babičky z kmeňa Lakota s ukoristenou vlajkou nepriateľa

Babičky z kmeňa Lakota s ukoristenou vlajkou nepriateľa

Organizátori solidárneho protestu z Bismarcku, na ktorom sa zúčastnilo 300 ľudí z celého okolia vrátane silnej Lakotskej komunity sa vyjadrili, že neprichádza do úvahy, aby akceptovali rasistickú nenávisť terčov: „Musíme ukázať, že nacisti tu absolútne nie sú vítaní!“ Zároveň aj upozorňujú všetkých v širšom regióne, aby boli pozorní, pretože Craig Cobb sa už snaží kupovať pozemky aj v iných častiach tohto amerického štátu. Títo Hitlerovi pohrobkovia tam začínajú byť dotieravejší hmyz než na tom území tak rozšírená Zákernica ozubená.


poli na vybrali.sme.sk