También la lluvia

Trošku som zaspal dobu a prichádzam s príspevkom, ako sa vraví, „s rakvou po funuse“. Premiéra filmu También la lluvia (v preklade: Aj dážď)  bola totiž už v roku 2010, no osobne som sa k nemu dostal až pred pár dňami. Zanechal vo mne však tak silný dojem, že som sa aj napriek tejto neaktuálnosti (a po prekonzultovaní so zvyškom redakcie BB) rozhodol oboznámiť s ním tých, ktorí o ňom tak ako ja, doteraz nevedeli.

Príbeh sa odohráva v súčasnej Bolívii, kam prichádza španielsky štáb nakrúcať historický film o kolonizácii Nového sveta. V tejto chudobnej krajine stojí jeden indiánsky komparzista dva doláre na celý deň a tak sú filmári nadmieru spokojní. Nálada sa však začne meniť so zistením, že mnohí najatí herci sú zapojení v lokálnom radikálnom politickom hnutí proti privatizácii pitnej vody. Keď protivládne demonštrácie prerastú do drsných bojov s políciou a niektorí účastníci sa stanú obeťami represií, spôsobí to európskemu tímu doslova „škrt cez rozpočet“.

Ťažiskom filmu je pre BlackBlog zaujímavá téma privatizácie vody.

Od 50-tych rokov riešila bolívijská vláda chudobu v krajine reguláciami a znárodňovaním, za čo si vyslúžila reputáciu neschopného a neefektívneho hospodára. V dôsledku tlaku Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu sa v krajine začala privatizácia niektorých podnikov, medzi nimi aj vodárenských spoločností Cochabamba a Aguas del Tunari. Následná stavba drahej priehrady zdvihla cenu vody, čo vyústilo do masových protestov a násilných nepokojov.

Zaujímavá originálna téma, radikálna politika, exotická príroda, vynikajúce herecké výkony a dynamický spád. Skoro 100 minút kvalitnej zábavy aj zamyslenia. Čo viac by si chcel/a? Ideš do toho!


poli na vybrali.sme.sk