Spoza okien bavorákov

Nie je problém stretnúť na ulici alebo v pohostinstve človeka, ktorý vám vysvetlí, ako to v politike chodí. Hocikto vám potvrdí, že politik nevie, aké je to pracovať vo fabrike, alebo že nemá predstavu, ako ťažko sa dá vyžiť z pár stovák eur mesačne. A to je ten problém.

Vraj keby politici pristáli z oblakov na zem, medzi bežných smrteľníkov, tak by uvideli, kde a ako treba ľuďom pomôcť. Ale oni si miesto toho žijú svoj panský život a pozerajú na svet cez okná bavorákov, spoza ktorých nie je vidieť ošarpané školy, rozbité cesty a ani rómske osady.

Drahí priatelia! V bavoráku som sa už viezol. A môžem vás všetkých ubezpečiť, že z neho vidíte presne taký istý svet, ako z akéhokoľvek iného auta. Len sa vám samozrejme pohodlnejšie sedí.

Nie je to o tom, že by naše všedné i nevšedné problémy boli pre politikov neviditeľné. Často vidia aj problémy, ktoré my nevidíme. Skúsme sa ale zamyslieť nad tým, prečo by sa našimi problémami mali zaoberať. Áno, už to zreteľne počujem. “Sú za to platení! Je to ich práca! Majú slúžiť ľuďom!”

Teraz trochu realistickejšie. Politika, tak ako si ju predstavuje väčšina ľudí – čiže voľby, vláda, parlament, to je jednoducho súboj o moc a veci s tým spojené. Všetko ostatné je len cesta k moci.

Zabudnime teda na predstavy o politikoch, ktorý si neplnia svoje pracovné povinnosti a nevidia naše problémy. Oni si len presadzujú svoje záujmy. A z toho by sme si mali zobrať príklad aj my a nečakať na to, že cesta k ich záujmom povedie cez zlepšenie našich životov.


poli na vybrali.sme.sk