Španielski fašisti s maskou dobročinných revolucionárov

Na preberanie spoločenských trendov neo-nacistami sme si už zvykli. Medzi najaktuálnejšie formy patrí ich snaha o osvojenie si vonkajších znakov a do istej miery aj niektorých ideí ich nepriateľov – militantných antifašistov, autonómnych anti-autoritárskych skupín či občianskych aktivistov ale aj charity. Koniec-koncov fašizmus vždy ponúkal aj sociálny program čím sa istým spôsobom blížil k autoritárskej ľavici. Pozrime sa na španielsku formu tohto fenoménu.

Aktivistka Carmen Martín Padial na prvý pohľad pôsobí ako bojovníčka za ľudské práva, či proti-kapitalistická revolucionárka a feministka. Mnohí Španieli sa už stretli s nekonvenčnými preslovmi tejto vegetariánky a ochrankyne zvierat a mnohí počuli o zbieraní jedla a hračiek pre najchudobnejších, ktoré organizuje skupina Igualada. V čase krízy veľmi sympatická iniciatíva. Väčšina však prepočula to, čo táto organizácia nehovorí veľmi nahlas – že ich pomoci sú hodní iba „čistí Španieli“.

Carmen Martín Padial z MSR (na fotke vpravo) si usilovne buduje sympatický imidž vzbudzujúci dôveru

Carmen Martín Padial z MSR (na fotke vpravo) si usilovne buduje sympatický imidž vzbudzujúci dôveru

Za iniciatívou Igualidad a záludným rečníctvom Carmen sa skrýva to isté pozadie – Movimiento Social Republicano (Republikánske sociálne hnutie), neofašistická strana založená v roku 1999, ktorá sa snaží vyťažiť z krízy tým, že spája rasistické a xenofóbne aktivity s občianskou angažovanosťou. Nie je to nič nové. MSR oprášila stratégiu vyvinutú talianskymi fašistami a nemeckými nacistami, ktorí v čase medzivojnovej ekonomickej, sociálnej a politickej krízy kombinovali revolučné robotnícke hnutie s prvkami nacionalizmu. Nezabúdajme, že Benito Mussolini bol spočiatku líder Talianskej socialistickej strany a jej novín. Takisto ako Gregor Strasser – jeden z prvých vedúcich členov NSDAP, presadzoval revolučný robotnícky smer.
Členovia MSR v úzkom kontakte s talianskou ultra-pravicovou stranou Fiamma Tricolore, ktorá doteraz používa ako svoj znak emblém Mussoliniho fašistickej republiky. Spojenie historického fašizmu a nacizmu s MSR, ktorej šéf Juan Antonio Llopart vydáva vo svojom vydavateľstve s veľavravným názvom Ediciones Nueva República, životopisy rôznych nacistov, je nepopierateľné.

Primitív Juan Antonio Llopart z MSR (na fotke vpravo) ustavične kazí imidž Carmen Martín Padial

Primitív Juan Antonio Llopart z MSR (na fotke vpravo) ustavične kazí imidž Carmen Martín Padial

Na to aby sme prekukli nekonvenčnú a revolučnú masku prekrývajúcu nenávistnú fašistickú rétoriku tejto strany však nepotrebujeme ísť do minulosti. Llopartovo vydavateľstvo bolo španielskou justíciou kvôli niektorým knižným titulom obvinené z obhajoby genocídy.

V dnešnom chaotickom svete preplnenom informáciami je dôležité stále poukazovať na odpudivú pravú tvár mnohých ultra-pravicových zoskupení, ktorú sa im mnohokrát darí úspešne maskovať príťažlivým imidžom a navonok obdivuhodnými gestami. Fašisti však stále budú iba fašisti, bez ohľadu na to ako revolučne a dobročinne sa tvária.

Pre viac informácií kliknite sem [1], [2].


poli na vybrali.sme.sk