Slovinské oslavy kolaborácie

Slovinskí kolaboranti z organizácie Domobranci pomáhajú Nemcom v boji proti partizánom

Slovinskí kolaboranti z organizácie Domobranci pomáhajú Nemcom v boji proti partizánom.

Zatiaľ čo na Slovensku patrí koniec augusta tradične oslavám SNP, v Slovinsku sa tento krát vzdával hold kolaborácii. Pred nedávnom si tam v obci Rovte pripomínali 70. výročie vzniku kontroverznej polovojenskej organizácie Domobranci.

Tá vznikla v roku 1943 na príkaz SS generála Rösenera zlúčením zvyškov hnutí Vaške straže (prekl. Obecná stráž) a Legija smrti (prekl. Légia smrti) – známa aj pod menom Bela Garda (prekl. Biela garda). Od začiatku bola úzko spätá so slovinskými pravicovými anti-komunistickými stranami, ktoré tvorili aj väčšinu jej členskej základne. Najväčšia kritika spadá na spoluprácu Domobrancov s nemeckými nacistami v rokoch 1943 až 1945. V Slovinsku sa doteraz živo diskutuje o tom, či išlo iba o reakciu na hrozbu komunistickej revolúcie (ako sami členovia Domobrancov tvrdia) alebo jednoducho o kolaboráciu a zradu. Fakty hovoria jednoznačne o tej druhej možnosti. Organizácia pomáhala Nemcom pri ich zásahoch proti partizánom a aj keď neskôr získala o niečo väčšiu autonómiu, v jej vedení stále ostávali nemeckí dôstojníci. Náhodou nebude ani to, že prísahu Domobranci zložili prvý krát 20. apríla 1944 – v deň Hitlerových narodenín a druhý krát 30. januára 1945, v rámci osláv 12. výročia prevzatia moci v Nemecku nacistami.

Tento rok bola na oslave po prvý krát prítomná aj mainstreamová politická strana – Slovinská demokratická strana. Skoro až cynicky vyznieva to, že jej líder a bývalý premiér Janez Janša v alibistickom príhovore vyjadril rešpekt všetkým, ktorí vedome prišli o život kvôli fašizmu, národnému socializmu alebo komunizmu. Samozrejme nebol jediný, kto túto príležitosť využil na vlastné zviditeľnenie. Smutne ironickú podstatu jeho prejavu skritizoval opozičný sociálny demokrat Igor Lukšič, ktorý to považuje za ďalší znak toho, že sa slovinská pravica posúva od anti-komunizmu smerom k fašizmu.

Tí, ktorí prišli protestovať proti oslavám, niesli transparenty s jednoduchým a jasným odkazom všetkým, ktorí s nostalgiou spomínajú na obdobie 2. svetovej vojny: Kolaborácia je zločin!

Zdroj: http://www.euronews.com/2013/08/26/slovenia-70th-anniversary-celebrations-of-home-guard-who-sided-with-nazis/


poli na vybrali.sme.sk