Rok 2013 s BlackBlogom

Dva roky a dva dni. Presne toľko času uplynulo od nášho prvého príspevku a to je dobrá príležitosť zrekapitulovať si ďalší rok pôsobenia BlackBlogu.

Po celý rok sme vám prinášali články týkajúce sa antifašizmu, sociálnych bojov, politiky, histórie, ako aj informácie zo sveta športu, kultúry či hudby. Oproti minulému roku sme sa tiež snažili viac reflektovať aktuálne dianie a dať väčší priestor politickej teórii. S tým súvisí aj projekt Slovníček, ktorý má ambíciu priniesť viac svetla do radikálnej politickej terminológie. Ďalšou novinkou, ktorú sa nám podarilo rozbehnúť je Blacklist – papierová verzia BlackBlogu, kde môžete nájsť obsiahlejšie články, preklady a rozhovory. BlackBlog teda vstupuje do nového roku oveľa bohatší. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime zhrnúť to najzaujímavejšie, čo sa na našom blogu objavilo.

Antifašizmus
Ani rok 2013 sa nezaobišiel bez káuz s neonacistickým pozadím. V máji odohrali slovenské repezentatky v rugby domáce majstrovstvá sveta v dresoch s reklamou na Thor Steinar. Článok Thor Steinar partnerom slovenskej ženskej reprezentácie v rugby – žiadna náhoda! odhaľuje prepojenie slovenského rugby na bratislavskú neonacistickú (NS) scénu.

Na jeseň sa na plátnach slovenských kín objavil spevák skupiny Juden mord – Rastislav Rogel. O jeho obsadení do filmu režisérom Gejzom Dezorzom sa dočítate v článku Kolaborant Dezorz. Svoju rolu dostal aj Rogelov kamarát a známy NS násilník Matej Búlik. Viac v článku …a ulica nácka rozpozná… Neboli to však len neonacisti, kto sa verejne prezentoval, čo potvrdzuje aj vydarené Graffiti video Antifa Bratislava 2013.

Článok Martin Siman – budúcnosť slovenskej justície? predstavuje člena tvrdého jadra bratislavskej neonacistickej scény a nádejného právnika. Ľudí, ktorými sa obklopuje nový banskobystrický župan Kotleba zas predstavuje článok Kotleba medzi svojimi.

História
V marci sa každoročne dostáva na pretras téma Slovenský štát. Mýty o jeho samostatnosti vyvracia text Bol Slovenský štát samostatný? Len o pár dní neskôr sme si v článku Parížska komúna, 1871 pripomenuli jeden zo zásadných míľnikov moderných dejín.

Na jeseň sme priniesli preklad rozhovoru s bývalými členmi Strany čiernych panterov. V prvej časti rozhovoru sa dozviete o ich živote plnom politického aktivizmu, o pozadí hnutia Black Power, čiernom nacionalizme, pozitívnom vývoji, ktorým strana prešla v otázkach sexizmu, ale aj o limitoch jej sektárskej štruktúry. Druhá časť sa potom venuje kritike organizačnej formy BPP a iných aktivistických skupín, štátnej represii alebo anarchistickému hnutiu.

Teória
Čerstvý vietor do teoretických plachiet Blackblogu priniesol projekt Slovníček. V jednotlivých častiach Trieda, Triedny boj a Revolúcia sme sa snažili ozrejmiť tieto veľmi dôležité, ale často nie úplne zrejmé pojmy.

Taktiež sme vám predstavili zopár podnetných textov alebo publikácií. Išlo napríklad o článok Na hranici: Autoorganizácia v Grécku, zaujímavý časopis Ulice z cukru, alebo publikáciu zaoberajúcu sa kritickým pohľadom na to, čo je fašizmus a antifašizmus z pera Gilles Dauvého, Fašizmus a antifašizmus.

Pod názvom Dá sa s tým niečo robiť? Sme v troch častiach (1. časť, 2. časť, 3. časť) priniesli preklad poslednej kapitoly knihy Cesta k Wigan Pier od Georga Orwella. V tomto texte čitateľov isto osloví Orwellov ľudský prístup k problémom ľavice: trefná a vtipná kritika propagandy plnej súdruhov, traktorov a dogmatizmu, nadužívania abstraktných pojmov i ďalších neduhov, ktoré podľa autora predstavujú prekážku k ceste k socializmu.

Hudba
Históriou angažovaného pesničkárstva nás previedol obsiahly článok U ohníčku bez Niagáry: Příběh riotfolku. Rovnako ako vás, i nás potešilo, keď basgitarista Dropkick Murphys vykopol hajlujúceho primitíva z pódia.

Počas celého roku sme vám prinášali angažované hity známych i menej známych interpretov rôznych žánrov. Za všetkých spomeňme The King Blues, Manic Street Preachers, Nasty, ZSK, Sookee, Irie Révoltés, alebo Guerilla.

Šport
Futbal je najpopulárnejší šport a práve futbalové tribúny sú miestom, kde sa často stretávame s predsudkami a prejavmi rasizmu. Avšak existuje aj množstvo fanúšikov, ktorí sa voči týmto prejavom aktívne stavajú. Dôkazom toho je fakt, že Ultras Sankt Pauli je viac než len o futbale!

Rasizmus však nie je vždy len záležitosťou tribún. Bývalý kapitán gréckej reprezentácie do 19 rokov Katidis dostal Doživotný dištanc v reprezentácii za hajlovanie na ihrisku. Väčšina futbalistov v tom má ale jasno. Pekným príkladom bola odpoveď AC Miláno na rasistické chorály: kop na tribúnu a odchod z ihriska.

Blacklist
Aby mal každý možnosť prečítať si články z tlačeného projektu nášho blogu – Blacklistu – uverejňujeme s časovým odstupom články z neho aj na webe. A tak ste si na Blackblogu mohli prečítať preklady dvoch kritických textov z časopisu Routes SucréesZačať od seba!? a Rozširovať klietku?

V blackliste ste sa tiež mohli v článku Zdravie v rukách manažérov dočítať niečo o fungovaní zdravotníctva a taktiež ste mali možnosť prečítať si inšpirujúce rozhovory. Pod nadpisom Read Marx! sa skrýva rozhovor o skupinovom čítaní Marxovho najvýznamnejšieho diela – Kapitálu. O radikálnom vyšívaní, ale nielen o ňom rozprávali Kundy Crew – Kundy: Vyšívanie. Gender. Politika.

Komentáre
V uplynulom roku sme sa snažili viac zamerať na aktuálne témy a udalosti. V susednej Českej republike prebehla začiatkom roka diskusia o zaradení výročia upálenia Jana Palacha medzi významné dni. Vzhľadom na historické fakty o jeho motivácií môžeme povedať, že Palach by sa divil, kto všetko sa snaží privlastniť si jeho odkaz.

Na Slovensku v tom čase opadávala bojovná nálada učiteľov, v dôsledku čoho vznikali rôzne nešťastné iniciatívy. Jednou z nich bola aj výzva na suplovanie kontrolných mechanizmov v oblasti finančných tokov v školstve. Inak povedané – hľadať, kde by mohol štát ušetriť. My si však stále myslíme, že Učitelia majú bojovať, nie hľadať peniaze miesto ministra a vládnych úradníkov.

Jednou z hlavných tém roku 2013 boli tajné služby a ich sledovacie programy. Tejto problematike sme sa venovali v článkoch USA špehuje elektronickú komunikáciu. Škandál?, Google, Facebook a spol. Dobrí chlapci v špinavej hre? a Bradley Manning, spravodlivosť a právny štát.

Okrúhle výročie založenia Matice slovenskej bolo príležitosťou pozrieť sa na jej zásadnú ideovú črtu – nacionalizmus. O tom, že nacionalizmus neznamená žiadnu lásku k vlasti si môžete prečítať v článku My vs. Oni?

Na Slovensku sa stáva pomaly bežným presvedčenie, že Rómovia sú nedotknuteľná skupina obyvateľstva a policajti sa na nich boja čo i len siahnuť. Realita tomu ale veľmi nenasvedčuje. Ako môže vyzerať takáto „nedotknuteľnosť“ ste si mohli prečítať v článku Robte si s Cigánmi, čo len chcete: odkazuje polícia a súdy.

Ďalšou z horúcich tém minulého roka bol aj vývoj ultrapravice v Grécku. Veľký zlom nastal potom, ako členovia fašistickej strany Zlatý úsvit zavraždili rappera Pavlosa Fyssasa. Následnej situácií sa venoval článok Budúcnosť Zlatého úsvitu po vražde Pavlosa Fyssasa.

Krajná pravica však neposilňovala svoje pozície len v zahraničí. Vo voľbách do samosprávnych krajov Marian Kotleba prekvapil verejnosť doma i v zahraničí. Na túto smutnú situáciu sme reagovali v článkoch Kotlebov volebný úspech ako príležitosť a Menej antifašizmu, viac politiky.

Ku koncu roka sa o rozpútanie vášní postarala Konferencia Biskupov Slovenska (KBS). Pastiersky list, ktorý straší údajnou „kultúrou smrti“, nebol ničím iným, ako šírením strachu a dezinformácii. Trefnú kritiku týchto pochybných vyjadrení KBS priniesol náš autor v článku Kto tu ničí rodiny?

Ideme ďalej!
Všetkým našim čitateľkám a čitateľom ďakujeme za priazeň a dúfame, že BlackBlog.sk ako aj Blacklist bude pre vás zdrojom informácií a inšpirácie aj v ďalších rokoch!


poli na vybrali.sme.sk