Report: NO WKR 2014

V piatok 24. 1. sa opäť uskutočnila najväčšia pravidelne konaná antifašistická akcia v blízkom okolí – demonštrácia a blokáda Plesu akademikov vo Viedni. Informácie o nej priniesol aj portál blackblog.sk.
Tento rok sa mal niesť v znamení výnimočných bezpečnostných opatrení zo strany polície, ktorá varovala pred možným prenosom nepokojov z Hamburgu. Ultrapravicová strana FPÖ, ktorá ples spoluorganizuje zas rozhlasovala, že na akciu prídu zahraniční „extrémisti a teroristi“. Polícia reagovala vytvorením špeciálnej zóny v okolí Hofburgu, kde bol zakázaný vstup a platili výnimočné opatrenia, ako je zákaz maskovania. Táto zóna bola údajne väčšia ako pri návšteve bývalého amerického prezidenta Busha.

Organizátori plesu sa snažili skomplikovať antifašistickú blokádu a umožnili pozvaným hosťom prísť na miesto už o 17.00, čo je pri udalosti, akou je ples, veľmi neobvyklé. Cieľom bolo dostať do Hofburgu hostí ešte skôr, ako vôbec začne antifašistická demonštrácia.

Demonštrácia nezačínala ako obvykle na Alexanderplatz, ale presunula sa na Landstrasse/Wien Mitte. Miesto bolo vhodne zvolené najmä kvôli blízkosti obchodných centier a stanici metra. Keďže  priestorom prechádza stále množstvo ľudí, polícia ho nemohla jednoducho obkľúčiť a uzavrieť tak, ako tomu bolo v roku 2011.

Pred začatím pochodu organizátori niekoľkokrát prečítali telefónne čísla právnej pomoci, na ktoré sa v prípade núdze mohli aktivisti obrátiť. Po piatej hodine popoludní začal pochod mestom smerom k centru. Čelo sprievodu tvorili predovšetkým aktivisti a aktivistky z antinárodnej aliancie …umsGanze!, ktorá sa výrazne podieľala na organizácii celej akcie.

Už počas pochodu bolo jasné, že účasť prekonala minulé ročníky. S počtom účastníkov 6 000, ktoré uvádzajú médiá, sa dá súhlasiť. Prevažnú časť tvoril čierny blok tvorený radikálnymi antifašist(k)ami a antikapitalist(k)ami, skandovanie tradičných hesiel dopĺňala pyrotechnika. K dobrej nálade prispievali klauni s bubnami ako aj soundsystém, ktorý hral množstvo, nielen antifašistických hitoviek a navodzoval atmosféru.

Dav sa pomaly presúval uličkami až do centra mesta – k Stephansdomu, kde po policajnej provokácii vypukli najväčšie rioty večera. Odplatou bolo napadnutie niekoľkých policajných staníc v trase pochodu.
Následne sa demonštranti v skupinách presúvali po okolí, pričom si vymieňali informácie o jednotlivých častiach „frontovej línie“ a o preskupovaní policajných síl. Počty účastníkov doplnilo cca. 700 socialistov a prívržencov komunistickej strany, ktorí organizovali vlastnú demonštráciu a pred Hofburgom sa spojili s black-blocom.

Keďže väčšina účasníkov plesu využila možnosť prísť na miesto už o niekoľko hodín skôr, samotných blokád buršákov bolo v porovnaní s minulými rokmi menej. Niekoľkým oneskorencom však poriadne nabehli sumy na taxametri, keď museli v obkľúčenom taxíku čakať desiatky minút na príchod polície, ktorej však trvalo ešte dosť dlho kým situáciu vyriešila. Väčšinou prevozom v policajnom vozidle. Vodné delá na najexponovanejších úsekoch nakoniec neboli použité. Okolo 22.00 už polícia situáciu stabilizovala, napriek tomu ju skupinky demonštrantov zamestnávali až do ranných hodín. Údaje o zadržaných a zranených sa pohybujú v desiatkach.

Na záver krátke zhrnutie akcie: hlavný cieľ, teda blokáda nacionalistov sa vďaka opatreniam organizátorov Plesu nepodarila. Svoj podiel malo iste aj živelné a akčné naladenie účastníkov demonštrácie, ktorí však svoj potenciál nedokázali pretaviť do úspešnej stratégie pre zablokovanie Hofburgu. Dobrou správou však je, že proti nacionalizmu a reakčným riešeniam krízy, ktoré predstavovali pozvaní hostia, sa dokázalo zmobilizovať množstvo radikálov z rôznych krajín Európy a vyjadrili spoločne svoj odpor voči falošným ideám národa a kapitalizmu. Ekonomické škody v centre Viedne zase vyslali vedeniu mesta jasnú správu, že najlepším spôsobom ako sa im vyhnúť, je zrušiť každoročné divadlo nacionalistov v Hofburgu. Verme, že načúvali pozorne.

 


poli na vybrali.sme.sk