Report: NO WKR 2013

Mobilizácia proti plesu WKR je tradičnou a najväčšou pravidelne konanou antifašistickou blokádou v Rakúsku. Keďže nacionalistická smotánka pod hlavičkou Prvého viedenského akademického plesu a pod vedením FPÖ dostala znovu chuť zaplesať si v bývalom zimnom sídle Habsburgovcov, ani tento rok nebol výnimkou.

Demonštrácia radikálnych antifašistov začínala ako zvyčajne na námestí Europlatz, kde aj odzneli príhovory rečníkov. Po zhromaždení približne poldruha tisícky ľudí a sformovaní čela davu, začal sa protestný pochod cez Mariahilferstrasse. Zatiaľ čo sa ľudia v strede pochodujúceho davu mohli zahriať za zvukov kvalitného soundsystému, v čele demonštrácie bola atmosféra dynamickejšia. Skandovanie tradičných hesiel: Hoch die Antinationale Solidarität!, Alerta Alerta Antifascista! dopĺňali bengálske ohne a pyrotechnika rôzneho druhu. Niektoré petardy skončili aj v prevádzkach známych korporácií.

Väčšinu účastníkov tvoril Black Bloc zložený z radikálnych antifašistov a antikapitalistov. Politické strany a rôzne mládežnícke socialistické skupiny demonštrovali osobitne a s účastníkmi hlavného pochodu sa stretli až pred Hofburgom. Protestný pochod skončil na Maria-Theresien-Platz. Na neďalekom nádvorí Heldenplatz sa konal občiansky protest za účasti niekoľkých stoviek ľudí. Z nádvoria bol Hofburg pomerne slabo chránený, avšak recitovanie básní a spev presvedčil skupinky antifašistov o nutnosti prieskumu okolia Hofburgu.

Väčšia časť odporcov akcie sa zhromaždila pri galérii Albertina, kde polícia musela vytvoriť silný kordón, aby zamedzila prístupu k nacionalistom. Niektorí účastníci plesu však neodhadli situáciu a rozhodli sa práve cez tento priestor dostať k vytúženej zábave. Protestujúci im tieto pokusy úspešne znemožnili, pričom sa zväčša skončili panickým útekom za ochrany nie menej vystrašených príslušníkov polície. Osvieženie priniesla aj antifašistka, ktorá sa rozhodla využiť vodu z hydrantu a ovlažiť ním patriotov v smokingoch.

Malé skupinky antifašistov operovali v okolí celého Hofburgu. Na uliciach vznikali improvizované barikády a ľudia všemožne bránili v pohybe vozidlám s buršákmi smerujúcimi na ples. Zopár áut bolo protestujúcimi aj patrične vyzdobených. Blokáda prebiehala až do neskorých nočných hodín a niektorí z účastníkov si poriadne rozmyslia, či ešte niekedy prijmú pozvánku na túto vlasteneckú maškarádu.

V časoch ekonomickej krízy a všeobecnej nespokojnosti získavajú nacionalistické názory na popularite, čo sa odráža aj v úspechoch európskych nacionalistických strán. Je preto dôležité, že antifašisti dali vo Viedni nacionalistom jasný signál, že v meste s takou bohatou ľavicovou a antifašistickou tradíciou nebude ich luxusná zábava tolerovaná. Treba však zdôrazniť, že samotná negácia nacionalistických myšlienok a akcií nestačí. Musíme rozvíjať a propagovať pozitívne koncepcie sociálno-ekonomickej zmeny, ktorá by bola skutočnou alternatívou voči súčasnému kapitalistickému systému.

Fotografie z akcie. Video:


poli na vybrali.sme.sk