Report: Dúhový pride 2013

Na jar mnohých ľudí prekvapila informácia, že v roku 2013 sa nebude konať už tradičná akcia zameraná na podporu LGBT hnutia „Dúhový pride“. Nakoniec bol však zvolený septembrový termín (21.9.). Hlavným cieľom tohto podujatia je zbližovať, zviditeľňovať a podporovať zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí a ich partnerských a rodinných vzťahov. Organizačne akciu zabezpečovali predovšetkým známe dlhoročné aktivistky a aktivisti, čo sa pozitívne prejavilo na jej vysokej úrovni. Podujatie sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia v celom Starom meste. Skupinka fašistov na čele s „vodcom“ Slovenskej Pospolitosti Škrabákom bola zastavená políciou už niekoľko sto metrov od Hviezdoslavového námestia a v ten deň jediní, kto špatil akciu handrami Thor Steinar boli príslušníci kriminálnej polície.

Po 14.00 začali prejavy a hudobný program. Produkcia z dielne Evy Mázikovej a Thomasa Puskailera síce nie je každému po chuti, napriek tomu im slúži ku cti, že podporili akciu na námestí ako aj afterparty bez nároku na honorár.

Transaktivista a imigrant Wiktor Dynarski hovoril o príkoriach, ktoré zažil na Slovensku. Okrem fyzického a psychického násilia, homofóbie na neho a jeho priateľa susedia podali na úrad mestskej časti žiadosť, aby boli vyhodení z bytu. Upozornil tiež na fakt, že Slovensko patrí ku krajinám, ktoré zákonom vyžadujú kastráciu pred právnym prepisom rodu.

Hana Fábry reagovala otvoreným listom na výroky jednej z obskúrnych postavičiek Národnej Rady – poslanca Štefana Kuffu, ktorému sme sa už na blogu venovali. Ten vo svojom parlamentnom vystúpení okrem iného nepriamo naznačil, že ľudia, ktorí si dovolia povedať deťom, že dvaja ľudia rovnakého pohlavia sa môžu mať radi, by mali radšej zomrieť.

Neprehliadnuteľné boli viaceré transparenty homosexuálnych kresťanov, ktorí sa tak snažili vymedziť voči zneužívaniu náboženskej viery na šírenie homofóbnej kampane. Niektorí účastníci upozorňovali na nepriaznivú situáciu pre neheterosexuálnych ľudí v Rusku.

K slovu sa dostali i viacerí politici a političky z rôznych strán ako i poslankyňa EP Ulrike Lunacek, ktorá sa dlhodobo venuje tejto agende a sama sa hlási k lesbickej orientácii. Symbolická lesbická svadba už bola len okorenením akcie a čoskoro nasledoval pochod mestom. Kto však očakával manifestačné prejavy sexuality, či divokú párty na spôsob iných svetových Pridov musel zostať sklamaný. V porovnaní s predošlým ročníkom bol sprievod o niečo menej dynamický, i keď spestrený o bubnovú kapelu, alegorické vozy a kabriolet s čerstvo „zosobášeným“ párom. Zhromaždenie sa následne presunulo na Tyršovo nábrežie, kde bol pripravený ďalší kultúrny program.

Táto vydarená akcia nezostala bez reakcie konzervatívcov. Následná aktivita ďalšej komickej postavy slovenskej politiky Jána Figeľa a strany KDH na návrh ústavného zákona o ochrane manželstva ako zväzku muža a ženy je o to trápnejšia, že práve dlhoročná aktivita tejto strany v ekonomickej sfére je príčinou bezprecedentného rozkladu toľko vychvaľovaných tradičných rodinných väzieb na Slovensku.

Mainstreamové médiá sa samozrejme pustili do porovnávania Dúhového pridu s košickým „Pochodom za život“ , ktorý sa nie náhodou konal na ďalší deň. Zrovnávali najmä počty účastníkov. Toto porovnávanie je úplne nekorektné, keďže košickú akciu oficiálne organizovala konferencia biskupov a katolícka cirkev, pričom svoje ovečky zvážala 500 autobusmi, posilnenými vlakovými spojmi a záujemcovia svoju účasť ostentatívne nahlasovali na farách.

Pozitívny význam Dúhového pridu hodnotím predovšetkým smerom dovnútra komunity. Z mnohých účastníkov bola cítiť spolupatričnosť a dobrý pocit z celkovej atmosféry podujatia.

Otvorene možno priznať, že LGBT téma nie je momentálne v centre záujmu radikálne ľavicového hnutia. Nie, že by nebola pokladaná za dôležitú, ale osobne vychádzam z predpokladu, že v tejto oblasti bude v dlhodobom horizonte dochádzať k celospoločenskému progresu. To sa však nedá povedať napríklad o čím ďalej, tým viac rozbujnenej anticiganistickej hystérii.


poli na vybrali.sme.sk