Report: Blokáda pochodu identitárov vo Viedni 17. mája

iden3

Identitári sú pomerne mladé ultrapravicové hnutie, ktoré vzniklo vo Francúzsku a jeho členovia pochádzajú väčšinou z neonacistickej scény. Nájdete medzi nimi autonómnych nacionalistov (hlavne v Nemecku a Čechách), členov fašistických Casa Pound (Taliansko), alebo členov Deutschnationale Burschenschaft (Rakúsko). V Rakúsku funguje takmer v každej spolkovej krajine jedna bunka. Najaktívnejšie zoskupenia sú v Grazi a vo Viedni.

Cieľom tohto článku je opísať udalosti sprevádzajúce prvú verejnú ultrapravicovú akciu vo Viedni od roku 2002.

Identitári mali nahlásenú demonštráciu na 17. mája o jednej popoludní s miestom konania na začiatku ulice Mariahilferstrasse (Christian-Broda Platz), ktorá bola zároveň aj celou trasou ich pochodu, smerujúceho k Volkstheatru. Ide o jednu z hlavných obchodných ulíc vo Viedni, kde sa v sobotu popoludní nachádzajú tisíce ľudí.

Na to isté miesto, ale o dve hodiny skôr, mobilizovali stretnutie tiež Offensive gegen Rechts (Ofenzíva proti pravici), zložená najmä z rôznych oficiálnych ľavicových spolkov a takisto aj radikálnejšia Autonome Antifa Wien. Tieto dve skupiny po prvýkrát organizovali demonštráciu spoločne na rozdiel od každoročných NOWKR protestov, kde boli proti buršákom vždy dve nezávislé antifašistické protiakcie. Oficiálne mala antifašistická demonštrácia prejsť tú istú trasu a uvoľniť identitárom priestor na Christian-Broda Platz. Neoficiálny plán bol ostať na mieste a blokovať ich trasu.

iden1

Okolo poludnia sa na námestí nachádzalo asi sedemsto až osemsto ľudí, možno aj viac. Skupinky antifašistov pôsobili organizovane a hliadkovali po bočných uličkách. Množstvo ďalších ľudí v civile bolo roztrúsených po celej Mariahilferstrasse. Okolo jednej hodiny sa polícia pokúsila vytlačiť antifašistov z námestia, po pár minútach jej ale bolo jasné, že to tak ľahko nepôjde. V tom istom čase sa identitári pod masívnou ochranou polície zhromaždili pred vlakovou stanicou Westbahnhof. Po dohode s políciou zvolili radšej alternatívnu trasu cez malé ľudoprázdne uličky siedmeho obvodu.

Akonáhle sa rošírila správa o zmene trasy, antifašisti pohotovo reagovali a vydali sa pravičiarom naproti. Škoda, že veľká časť antifašistov stále nepoužíva sociálne siete (hlavne Twitter), ktoré sú v podobných situáciách zdrojom aktuálnych informácií. V čase keď 700 ľudí stálo na námestí a blokovalo prístupové cesty k miestu ich stretnutia, pochodovali identitári pod ochrannými krídlami polície po ich alternatívnej trase.

Po pár sto metroch sa začali aj tu tvoriť blokády z ľudských reťazí. Policajti ich však jednu po druhej odstraňovali. Ľudí ale stále pribúdalo a pri Museumsquartier situácia eskalovala. Pochod identitárov bol zastavený, prišlo na hádzanie kameňov, polícia použila slzný plyn a vôbec pri tom nerobila rozdiely medzi black bloc militantmi, hippie študentmi či bežnými okoloidúcimi.

Identitári museli akciu predčasne ukončiť a pod ochranou polície boli metrom eskortovaní do podniku blízko radnice, ktorý mali rezervovaný pod zámienkou oslavy narodenín. Majiteľ podniku po pár sekundách zistil ktorá bije a odmietal identitárov vpustiť, po policajnom nátlaku sa ale nakoniec podvolil. Polícia okolo podniku vytvorila koridor a nevpustila nikoho von ani dnu.

iden2

Antifašisti sa pokúšali dostať do blízkosti podniku, kde opäť prišlo k brutálnemu zásahu počas ktorého boli použité obušky a slzotvorný plyn. Na sociálnych sieťach začali kolovať fámy o jednej demonštrantke, ktorá v priebehu zatýkania potratila a o druhej ktorej policajti zlomili obidve nohy. Prvá informácia pravdivá nebola, druhá však áno.

Identitárov sa z celej Európy zišlo približne sto, z toho bolo asi štyridsať osôb z Rakúska, štyridsať z Nemecka a ten zbytok boli terče z Francúzska, Talianska, Česka, Švajčiarska a Maďarska. Na svojom Facebooku viedenskí identitári oslavujú akciu ako úspech aj napriek tomu, že sa im nepodarilo zhromaždiť na oficiálnom mieste demonštrácie a bez policajnej ochranky, ktorú tvorilo približne osemsto robocopov, by boli s najväčšou pravdepodobnosťou rozobraní na kusy. Polícia opäť potvrdila na ktorej strane stojí a koho záujmy háji. Pre mladé antifašistické hnutie vo Viedni sú však práve toto cenné skúsenosti, ktoré v budúcnosti zúročí.

Na záver spomeňme, že 4. júna 2014 organizujú verejnú akciu pre zmenu krajne pravicové buršácke spolky, takže o kvalitnú zábavu bude určite opäť postarané. Viac informácií o protiakciách nájdete napríklad na webe ČSAF.

Ďalšie fotky napríklad na Die Presse, videoreportáž sleduj na Vice.

S pozdravom

Partisan Antifa Crew


poli na vybrali.sme.sk