Report: Blokáda „Pochodu za samostatnosť“

Aj tento rok sa konal pochod pri príležitosti vzniku vedľajšieho produktu zničenia Československa –  Slovenského štátu. Proti akcii sa postavila iniciatíva „Bratislava bez náckov“ , ktorá si okrem iného zaumienila nasledovať príklady blokád v západnej Európe a zabrániť nacionalistom pochodovať mestom. Napriek tomu, že sa z veľkej časti stotožňujem s výhradami voči akcii, ktoré boli uverejnené na tomto portáli, blokádu ako takú som privítal a rozhodol som sa jej zúčastniť.

Už po ceste k Námestiu SNP som si všimol, že niektorí prívrženci Slovenského štátu podcenili bratislavskú  klímu a šmykľavé chodníky, následkom čoho museli vyhľadať ošetrenie. Po príchode som odhadol počet účastníkov blokády približne na stopäťdesiat ľudí pestrého zloženia. Okrem známych ľudskoprávnych harcovníkov akciu podporili aj niekoľkí poslanci a zopár celebrít známych z mediálneho a spoločenského života. Prítomnosť protestujúcich, ktorých prístup presahuje rámce liberálneho resp. buržoázneho antifašizmu ohlasoval transparent „Rozdeľujú nás triedy, nie rasy“ a jedna červeno-čierna vlajka. K dobre naladeným účastníkom sa prihovoril organizátor akcie, ako aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Nasledovalo pomerne dlhé čakanie na príchod nacionalistického cirkusu, ktoré si účastníci blokády skracovali diskutovaním.

Za najväčšiu chybu organizátorov považujem, že neskoro ohlásili odklonenie pochodu neonacistov na inú trasu, čím sa zmenšila možnosť efektívnej blokády. Z taktických dôvodov i vzhľadom na bezpečnosť zúčastnených bolo lepšie postaviť sa pochodu v centre mesta, než dobiehať fašistov smerom na Martinský cintorín. Organizátor blokády zhromaždenie oficiálne rozpustil a väčšina zúčastnených sa vydala na spontánny pochod. Keď antifašisti na Krížnej ulici takmer dobehli nazi parádu, zablokovala im cestu polícia. Nasledovali pokriky: „Alerta, Alerta, Antifascista!“ a „Kdo fašisty kryje –  je to policie.“ Antifašisti pohotovo obišli kordón bočnými uličkami a pokračovali dynamickým tempom smerom na Martinský cintorín. Počet protestujúcich sa po pomaly redukoval a pred cintorín dorazilo len okolo 50 ľudí, kde ich už očakávali príslušníci polície. Antifašisti dali svoj postoj voči pohrobkom Slovenského štátu najavo skandovaním.

Na záver si neodpustím pripomenúť, že vzostup nacionalistických a fašistických tendencií v Európe je podľa môjho názoru zapríčinený predovšetkým krízou kapitalistického systému a politikou vládnucej triedy. Radikálna ľavica by sa teda mala sústrediť na svoj vlastný program a nie len reagovať na aktivity svojich nepriateľov.

Okrem reportu nám k tejto akcii prišli aj fotografie od iných autorov/-iek použité v článku a nasledovné prehlásenie:

Svoj nesúhlas s nacionalistickým pochodom za samostatné Slovensko a nacionalizmom vôbec, sme sa rozhodli vyjadriť vlastným spôsobom. Svoju nevôľu sme vložili do tvorby plagátov a transparentov, ktoré sme následne vypustili do ulíc Bratislavy.
Ani my nemáme radi politikov a Európsku úniu, avšak slobodu si predstavujeme celkom inak.
Bez hraníc a útlaku!


poli na vybrali.sme.sk