Rasizmus pod Michalskou bránou

NFBa sociálnej sieti sa nedávno objavilo svedectvo muža, ktorého vyhadzovači nevpustili na bratislavskú diskotéku. Hoci je 21. storočie, dôvodom bola farba jeho pleti.

Miguel má hispánske črty, na Slovensku žije takmer deväť rokov. Ako sám popisuje, tento víkend sa stal terčom najhoršieho rasizmu, aký v živote zažil. Spolu s kamarátmi sa vybral zabaviť do Music Baru Priatelia v Starom Meste, neďaleko Michalskej brány. Ochranka klubu ho však odmietla vpustiť so slovami, že “negri ako ty nie sú vítaní”. Spoza presklených dverí si potom zo svojej obete robili posmech, napodobňovali gestá opice a ostentatívne púšťali nových návštevníkov so svetlou pokožkou.

Priatelia rasizmu
Nie je to po prvýkrát, čo bol podnik obvinený z rasistickej selekcie svojich zákazníkov. Už v roku 2013 zdokumentovala televízia Joj minimálne dva prípady s rovnakým scenárom. Nepríjemne zaskočená zostala mladá žena s partiou po upozornení, že pokračovať dovnútra môžu všetci, okrem jej manžela tmavej farby pleti. Prevádzkar konanie vyhadzovačov televízii vysvetľoval naplnenou kapacitou klubu a nepochopením ich zamestnancov.

Máme však i vlastné informáce o napadnutí mladého muža v lete toho istého roku. Osobám stojacim pri vstupe do baru sa nadránom 18. augusta nepáčila tmavá koža jeho partnerky a stal sa terčom útoku, pri ktorom ho zbili obuškom. Výsledkom bolo telo posiate podliatinami, incident však napadnutý nenahlásil.

2

Peter Stacho pózuje so šálom WHITE POWER SKINHEAD.

Poštár na brigádke
Miguel z úvodu nášho článku však spravil to, čo iní nie – odfotil si rasistických vyhadzovačov. Podarilo sa mu zachytiť dvoch z celkových troch, s ktorými prišiel do kontaktu. Vďaka tomu sa aj verejnosť môže dozvedieť, že jedným zo skupiny je Peter Stacho, notoricky známy neonacista a násilník.

Stachove tetovania, zľava – Zombie vojak nápadne pripomínajúci nacistického, Schwarze Sonne - symbol s pôvodom v germánskom okultizme, využívaný počas nacistickej éry, USP - Ultras Slovan Pressburg.

Stachove tetovania, zľava – Zombie vojak nápadne pripomínajúci nacistického, Schwarze Sonne – symbol s pôvodom v germánskom okultizme, využívaný počas nacistickej éry, USP – Ultras Slovan Pressburg.

Stacho (32), prezývaný aj “Stracho” pochádza z mestskej časti Podunajské Biskupice a je známou postavou skupiny Ultras Slovan Pressburg (USP) – futbalových chuligánov Slovanu Bratislava, pozostávajúcich prevažne z tvrdého jadra bratislavských neonacistov. Zúčastnil sa množstva výjazdov a bitiek, je známy aj z vyčíňania v uliciach hlavného mesta so svojimi kumpánmi pod hlavičkou OJBA – “Organizovanej jednotky pre boj s antifašistami”. Dlhoročne trénuje bojové športy a príležitostne zápasí na MMA turnajoch. Vystupuje arogantne, násilnícky a až do medializácie prípadu sa netajil svojimi sympatiami k fašistickým ideálom. Deň na to zmenil svoj profil na facebooku na neverejný.

Stacho si už v mladosti rád zapózoval s vlajkou s keltským krížom, symbolom používaným skupinami hlásajúcimi nadradenosť bielej rasy.

Stacho si už v mladosti rád zapózoval s vlajkou s keltským krížom, symbolom používaným skupinami hlásajúcimi nadradenosť bielej rasy.

Na živobytie si Stacho privyrába rôzne – niekoľko rokov pracoval ako poštový doručovateľ v Podunajských Biskupiciach, na Pošte číslo 214. Známym sa rád chvastal, ako je možné zarobiť na poistných podvodoch s prázdnymi balíkmi, ktoré na pošte “stratí”. Okrem toho bol prevádzkarom bufetu neďaleko Tehelného Poľa a sem-tam vypomáhal ako ochranka na neonacistických koncertoch. Pomerne dlhú dobu pracoval ako vyhadzovač v podniku Channels – len zopár metrov od Music baru Alizé/Priatelia. Nie je prekvapením, že podobné incidenty sa odohrávali aj tu, ako potvrdzuje diskusia pod Miguelovým príspevkom na internete.

Stacho ako bezpečnostná služba na koncerte neonacistickej skupiny Pitbull Farm v Brne roku 2012. Na fotografii so spevákom tejto kapely.

Stacho ako bezpečnostná služba na koncerte neonacistickej skupiny Pitbull Farm v Brne roku 2012. Na fotografii so spevákom tejto kapely.

V roku 2010 sa Peter Stacho rozhodol vstúpiť do komunálnej politiky a kandidoval ako nezávislý do miestneho zastupiteľstva v Podunajských Biskupiciach, no neúspešne. Potvrdil tak súčasť širšieho trendu neonacistického hnutia, ktoré sa v posledných rokoch snaží dostať do politiky.

Zľava: Peter Stacho, Matej Búlik, Kamil Cibinski

Zľava: Peter Stacho, Matej Búlik, Kamil Cibinski

Stacho patrí vďaka svojej samoľúbosti medzi najvýraznejšie, ale nie práve najschopnejšie postavy krajnej pravice v Bratislave. Rád sa fotografuje napríklad s členmi neonacistickej kapely Juden Mord – Michalom Grófom (predtým Dragúňom), alebo Matejom Búlikom, ktorí hrávali spoločne so spevákom Rastislavom Rogelom (Pozri naše články o Rogelovi: 1, 2), kandidujúcim do parlamentu za Kotlebovu ĽSNS.

Peter Stacho nie je jediný známy neonacista pracujúci v spomínanom podniku. Jeho kolegom na bráne je aj Marek Meszároš, mladší brat Ľubomíra “Barlu” Meszároša, ktorý bol istú dobu vedúcou osobnosťou chuligánskej ekipy futbalového Slovanu. Posledného incidentu sa však Meszároš ml. podľa našich informácií nezúčastnil.

7

Peter Stacho, nad ním s fľašou alkoholu kolega z Alizé/Music Baru Priatelia, Marek Meszároš. Za ním vľavo Michal Gróf – gitarista v niekoľkých neonacistických kapelách, Stacho sa dotýka päsťou Martina Simana.

Postavenie: mladší brat
Marek “Limpo” Meszároš (27) z Petržalky stál vždy v tieni svojho brata, ktorý za USP organizoval bitky s inými chuligánskymi skupinami, alebo dohadoval a zúčastňoval sa útokov na alternatívnu mládež. Pripomeňme, že meno oboch bratov padlo na tlačovej konferencii bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, keď spomínal “štadióny plné fašistických skupín” a osoby vyšetrované v súvislosti s vraždou Daniela Tupého (Pozri náš článok Kauza Tupý: podsvetie a neonacisti).

Marek Meszároš. Vľavo v klipe neúspešného rapového projektu slovanistických chuligánov 851 01 so sekerou v ruke, vpravo s tetovaním neonacistickej kapely Bully Boys.

Marek Meszároš. Vľavo v klipe neúspešného rapového projektu slovanistických chuligánov 851 01 so sekerou v ruke, vpravo s tetovaním neonacistickej kapely Bully Boys.

Keďže sa už od mladého veku mohol vždy skryť za svojho slávnejšieho súrodenca a jeho partiu, správal sa častokrát agresívne a povýšenecky. Spolu s bratom v minulosti užívali anabolické steroidy, čo Marekovi pomohlo vyrásť z nevýraznej chlapčenskej postavy a neskôr sa stať MMA zápasníkom, aj keď pomerne neúspešným. Spoločne s tvrdým jadrom USP istý čas pravidelne trénovali bojové športy spolu so Stachom a ďalšími neonacistami v bratislavskej Dúbravke.

Marek Meszároš pred steroidovou kúrou s Petrom Stachom - ten v tričku kultovej neonacistickej kapely Skrewdriver.

Marek Meszároš pred steroidovou kúrou s Petrom Stachom – ten v tričku kultovej neonacistickej kapely Skrewdriver.

Hajlujúci Marek Meszároš, úplne vpravo.

Hajlujúci Marek Meszároš, úplne vpravo.

Mladý Meszároš dnes vedie petržalskú pobočku Streetwear shopu – predajňu a sklad oblečenia značiek ako je Thor Steinar, Erik and Sons a podobne. Majiteľom je známa postava hnutia, Andrej Vítko, v minulosti vyšetrovaný za podpultový predaj neonacistických doplnkov, hudobných nosičov a časopisov v jeho bývalej predajni “House of fun” na Bielej ulici.

Peter Stacho a majiteľ Streetwear shopu Andrej Vítko (úplne vpravo)

Peter Stacho a majiteľ Streetwear shopu Andrej Vítko (úplne vpravo)

Marek Meszároš sa spolu s kamarátmi z Ultras Slovan Pressburg objavil v macho videoklipe hudobného projektu 851 01. Pózuje so sekerou v ruke a v súvislosti s rasistickými incidentami každý pochopí, čo znamená úryvok z textu “chránime si naše mesto” (Pozri náš článok Kali, Mates, neonacisti a hip-hop). Video pomáhal produkovať Martin Balaďa – opäť jeden z exponentov neonacistického hnutia v hlavnom meste a donedávna vyhadzovač v neďalekom klube Primi, vzdialenom od Alizé sotva minútu chôdze.

Neonacistický manekýn
Ak majú všetci traja kamaráti niečo spoločné, teda okrem toho, že sú fašisti a násilníci – je to rovnaký druh exhibicionizmu. Aj Martin Balaďa (31) z Petržalky miluje objektív fotoaparátu a je povestný svojou záľubou v oblečení, zbraniach a siláckych pózach.

balada

Martin Balaďa. V smere hodinových ručičiek: Vo videoklipe chuligánov USP projektu 851 01 – Náš svet, v tričku neonacistickej organizácie Blood and Honour, ako komparz v televízii, na festivale neoncistických kapiel Veneto Summer v Taliansku.

Balaďa, v minulosti známy aj ako “Wolverine”, patril okolo roku 2005 do skupiny Meszároša staršieho a iných kovaných neonacistov, organizovane napádajúcich alternatívnu mládež, ktorú považovali za svojich nepriateľov. Donedávna pracoval po večeroch ako vyhadzovač, momentálne už asi rok študuje trénerstvo v Austrálii.

Pre úplnosť je treba dodať, že o rasistických incidentoch ako v Alizé/Music bare Priatelia na mieste Balaďovho pôsobenia nevieme. Myslíme si však, že jeho ozbrojená prítomnosť v tesnej blízkosti mohla napomáhať drzosti kumpánov a kamarátov v okolí.

Balaďa, v minulosti známy aj ako “Wolverine”, patril okolo roku 2005 do skupiny Meszároša staršieho a iných kovaných neonacistov, organizovane napádajúcich alternatívnu mládež, ktorú považovali za svojich nepriateľov. Donedávna pracoval po večeroch ako vyhadzovač, momentálne už asi rok študuje trénerstvo v Austrálii. Pre úplnosť je treba dodať, že o rasistických incidentoch ako v Alizé/Music bare Priatelia na mieste Balaďovho pôsobenia nevieme. Myslíme si však, že jeho ozbrojená prítomnosť v tesnej blízkosti mohla napomáhať drzosti kumpánov a kamarátov v okolí.

Martin Balaďa so svojimi zbraňami.

Medzi blízkych priateľov Balaďu patrí Martin “Nord” Siman, známy zo svojich pokusov o infiltráciu súdnictva a financovania nahrávacieho štúdia pre spomínaný projekt 851 01, kde účinkovali práve Balaďa aj Meszároš (pozri náš článok Martin Siman – budúcnosť slovenskej justície?).

Zľava: Martin Balaďa, Marek Meszároš, Martin Siman.

Zľava: Martin Balaďa, Marek Meszároš, Martin Siman.

Koncentrovaný rasizmus
Pôsobenie najtvrdšieho jadra bratislavských neonacistov na tak malom území vyvoláva viacero otázok, spojených najmä s vlastníkmi spomínaných klubov, resp. nehnuteľností. Je veľmi podozrivé, ak v troch podnikoch vzdialených od seba zopár metrov, pracujú presvedčení neonacisti, navyše spojení dlhoročným kamarátstvom.

Čosi možno napovedá vyhlásenie dotknutej ženy v reportáži pre televíziu Joj, kde sa vyjadrila, že “majiteľ zakázal, aby tam išli černosi” a napriek opakujúcemu sa tvrdému rasizmu nebol nikto z personálu vymenený. Naopak, vyhadzovači sú krytí manažmentom podniku rečami o preplnenosti baru a nepochopení situácie.

Aby toho nebolo málo, hneď vedľa Alizé/Music Baru Priatelia je najvychytenejšia predajňa Streetwear shopu Andreja Vítka, známeho všetkých spomínaných, v jednom prípade priamo zamestnávateľa, kde sa predáva oblečenie blízke neonacistom a majiteľ v minulosti pod pultom rozširoval rasistické materiály.

Možno je to všetko len náhoda. A možno len začiatok pátrania, prečo dnes v centre Bratislavy existuje miesto, kde cez deň fašisti predávajú oblečenie a v noci vás vyhodia z baru, lebo nie ste biely.

Futbalový turnaj USP: v strede Peter Stacho s Martinom Simanom, úplne vpravo Marek Meszároš, úplne vľavo Ľubomír Meszároš

Futbalový turnaj USP: v strede Peter Stacho s Martinom Simanom, úplne vpravo Marek Meszároš, úplne vľavo Ľubomír Meszároš

Dream Team: zľava Michal Gróf v tričku Eighty Eight, Martin Siman v modrom, Martin Balaďa s Petrom Stachom, v pásikavom tričku Martin Bulík.

Dream Team: zľava Michal Gróf v tričku Eighty Eight, Martin Siman v modrom, Martin Balaďa s Petrom Stachom, v pásikavom tričku Matej Bulík.

Antifašistická Akcia

Tento článok nám prišiel prostredníctvom e-mailu so žiadosťou o uverejnenie. Zverejňujeme ho v plnom rozsahu, bez redakčných úprav, vrátane príloh. Blackblog.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za údaje a informácie, ktoré sú v ňom uvedené.


poli na vybrali.sme.sk