Rasistické násilie v Grécku pokračuje

O vzostupe rasistického násilia v Grécku sme už viackrát informovali. Nanešťasie aj v letných mesiacoch došlo k niekoľkým útokom zo strany neonacistov. Informoval o nich blog I Can’t Relax in Greece.

10. júla zaútočilo v ranných hodinách 80 až 100 neonacistov ozbrojených palicami na alternatívne sociálne centrum „Synergeion“ na predmestí Atén. Práve tam prebiehala výučba angličtiny pre deti a boli prítomní iba dvaja dospelí (jeden z nich učiteľ). Centrum bolo značne poškodené, no našťastie nebol nikto z prítomných vážne zranený. Dvaja príslušníci polície, ktorí boli počas útoku na mieste, sa len apaticky prizerali a usmievali. Za posledný rok ide už tretí útok na toto centrum.

O niekoľko dní neskôr, 19. júla, fašisti útočili na imigrantov v meste Tvaros. Šiesti útočníci najprv predstierali, že sú policajti a od robotníkov si pýtali doklady. Po krátkom čase však na nich zaútočili s tým, že sa predstavili ako členovia Zlatého úsvitu. Okrem toho na dome vybili okná. Po bitke im ukradli pracovné doklady, elektroniku a peniaze. Všetko za prizerania vydesených susedov.

Onedlho, 24. júla, členovia Zlatého úsvitu rozdávali jedlo a oblečenie  chudobným Grékom (ktorí pred tým museli preukázať svoj pôvod občianskym preukazom). Počas toho púšťali z reproduktorov  grécku verziu známej pieseň Horst-Wessel-Lied, ktorá bola používaná ako oficiálna hymna NSDAP medzi rokmi 1930-1945 a taktiež ako neoficiálna druhá štátna hymna Tretej ríše. Autorom textu bol Horst Wessel, veliteľ SA v jednej z berlínskych štvrtí, ktorý bol v roku 1930 zastrelený členom komunistickej strany a čoskoro sa stal martýrom nacistického hnutia.

12. augusta boli v meste Heraklion na Kréte pobodaní dvaja prisťahovalci vo veku 18 a 20 rokov, pričom jediným dôvodom bolo, že pochádzali z Pakistanu. Miestni neonacisti v meste oslavovali jeden rok od otvorenia lokálnej pobočky Zlatého úsvitu. Na niekoľkých autách a motorkách sa pristavili pri mladíkoch, ktorí sa práve vracali domov. Potom, čo sa dozvedeli že mladí muži pochádzajú z Pakistanu, vytiahli nože. Staršiemu z dvojice, ktorý sa začal brániť, porezali najprv zápästie a potom nasledovala rana nožom do krku. Zvyšok útočníkov mladíkov ešte na zemi dokopal. Napadnutí muži sa s ťažkosťami dostali domov, kde boli až do nasledujúceho dňa, keď ich našli vydesení priatelia. Obávali sa ísť do nemocnice či na políciu, pretože nemali doklady a obávali sa deportácie. Nakoniec sa podarilo zohnať lekára, ktorý ich ošetril.

Napriek silnejúcemu vplyvu Zlatého úsvitu nezaháľa ani anarchistické a antifašistické hnutie. Píše potrál antifa.cz a blog.occupiedlondon.com.


poli na vybrali.sme.sk