Protirómske protesty v severočeskom Duchcove

Na severe Čiech sa za posledný mesiac opäť poriadne vyhrotili protirómske nálady. Po minulých konfliktoch na sídlisku Janov a v Šluknovskom regióne je ďalším miestom sváru mesto Duchcov. Spúšťačom protestov sa tu stalo video, na ktorom bezpečnostné kamery zachytávajú napadnutie českého páru skupinou Rómov. Video zverejnili na svojom Youtube kanáli severočeskí neonacisti. Tí začali v Duchcove organizovať aj prvé zhromaždenie, ktoré si u miestnych získalo podporu. Na zatiaľ poslednej protirómskej demonštrácii, ktorú minulú sobotu zvolala Dělnická strana, sa v deväťtisícovom Duchcove zišlo tisíc ľudí. Tvrdé jadro síce tvorili neonacisti z celých Čiech a aj Slovenska, veľká časť účastníkov ale boli miestni obyvatelia.

Prvé zhromaždenie v Duchcove očami reportérov Nového Prostoru:

Je nepríjemné sledovať ako “obyčajní ľudia” pochodujú ruka v ruke s náckami. Pozerať sa na sfanatizovaných občanov, ktorí si myslia, že ich najväčším problémom sú “cigáni”. Pár rokov dozadu by ešte do ulíc nevyšli. Nezamestnanosť a chudoba ale narastá a s ňou aj stresy, ktoré treba ventilovať. Východisko sa hľadá ťažko, hnev treba obrátiť k niečomu konkrétnemu. Treba nájsť obetného baránka, ktorý to schytá. Nemáme tu prisťahovalcov, ktorí by nám “kradli prácu”. Máme tu ale “cigánov, ktorým sa nechce robiť”. Líšia sa od nás, dá sa na nich dobre ukázať prstom. A väčšinou sa nevedia adekvátne brániť. Ľudia si na nich vyvŕšia svoju zlosť, pár jedincov získa politický vplyv svojimi štvavými výrokmi. A čo sa vyrieši? Nič. Pretože za zlú spoločenskú situáciu nemôžu tí, ktorí žijú za okrajom spoločnosti a za chudobu tí najchudobnejší. Tí majú najmenší vplyv, aby niečo zmenili.

Násilie na proteste zdokumentoval portál Romea:

Kým na severe Čiech sa násiliu davu vedeného náckami snažili policajti zabrániť, na Slovensku sa odohral brutálny zásah kukláčov v rómskej osade. Zranenia po ňom nahlásilo vyše 30 rómov a malo by ísť o pomstu za napadnutie hliadky.


poli na vybrali.sme.sk