Proti plesu WKR 2013

Už tento piatok 1. februára sa vo Viedni opäť uskutoční demonštrácia proti plesu WKR. Ide každoročne o najväčšiu antifašistickú mobilizáciu v susednom Rakúsku.

WKR (Wiener Korporationsring) združuje vyše dvadsať viedenských buršáckych spolkov. Buršácke spolky sú zväčša konzervatívne až nacionalistické študentské organizácie. V nemecky hovoriacich zemiach predstavujú akýsi most medzi parlamentnou pravicou a otvorenými neonacistami. Často sa z nich regrutujú napríklad členovia strany FPÖ. Spolky združené vo WKR reprezentujú myšlienky nemeckého nacionalizmu, antisemitizmu, sexizmu a homofóbie. Plesu WKR sa zúčastnia ultrapravičiari z celej Európy, nielen z Rakúska a Nemecka. Okrem členov FPÖ a NPD ho minulý rok navštívili aj flámski nacionalisti z Vlaams Belang, francúzski Front National, predstavitelia talianskej Lega Nord, bulharskej Ataka, či nacionalisti z Ruska.

V roku 2012 sa zúčastnilo radikálnejšej antifašistickej demonštrácie proti plesu 1800 ľudí. Spolu bolo v uliciach asi 10 000 ľudí. Vďaka tlaku antifašistických protestov sa tak ples WKR konal na hrade Hofburg naposledy. 1. februára 2013 sa však na Hofburgu koná Prvý viedenský akademický ples, čo je len nový názov pre ples WKR. Ples je oficiálne organizovaný FPÖ a webstránky WKR automaticky presmeruvávajú na jeho stránky.

1. februára 2013 sa tak na viedenskom námestí Europaplatz opäť začne demonštrácia proti plesu WKR. Jej začiatok je naplánovaný na 18:00, protestný pochod následne prejde centrom mesta.

Trasu pochodu ako aj ďalšie informácie si môžete bližšie pozrieť na webe Antifanet.at. Oficiálna stránka mobilizácie proti plesu je Nowkr.at.

Krátky report a odkazy na minuloročnú protiakciu nájdeš aj na našom blogu.


poli na vybrali.sme.sk