Poľský export

Poľský export má aj takéto podoby.

To, že našich ultrapravicových “kamarátov” s pojmami ako inteligencia a kreativita príliš spájať nemôžeme, je všeobecne známe. Autonómni nacionalisti, White Power Skinheads a NS Straight Edge sú toho živým – alebo dnes už, lepšie povedané – mŕtvym dôkazom. Čo sa však už musí nachádzať v hlavách prisťahovalcov z Poľska, ktorí v severnom Londýne v tričkách “Wielka Polska” napadnú multikultúrny festival a v blízkej Viedni demonštrujú za “tradičnú rodinu” je fakt ťažko povedať. Ale pekne po poriadku.

V polovici júna sa vo Viedni konala “Rainbow Parade”, teda “Dúhový pochod”, ktorého sa každoročne zúčastňuje asi 100-tisíc ľudí. Hlavná dopravná tepna Ring, ktorá ohraničuje prvý viedenský okrsok, sa tak na celý deň zmenila na jednu obrovskú párty. O pár sto metrov sa na námestí Stephansplatz konala akcia “Marsch für Familie” tzv. Pochod za rodinu. Zúčastnili sa ho asi päťdesiat dôchodcov s vekovým priemerom približne 70 rokov – z toho asi polovica demoturisti zo Slovenska a Ukrajiny. Zoskupenie dopĺňala skupinka asi ôsmych poľských neonacistov žijúcich vo Viedni. Akcia homofóbnych penzistov a fašistov však nezostala bez povšimnutia. Na protiakciu dorazilo niekoľko stoviek ľudí, ktorí bránili “pochodu” prejsť jeho krátku trasu. Ako je už vo Viedni zvykom, polícia násilne rozoberala blokádu a zatýkala protestujúcich.

Na viedeskom pochode za život sa objavili aj slovenské vlajky.

Na viedeskom pochode za rodinu sa objavili aj slovenské vlajky.

Za zmienku však stojí už spomínaná skupinka poľských neonacistov. Wiedenska Inicjatywa Narodowa (Viedenská Národná Iniciatíva) (https://www.facebook.com/WiedenskaInicjatywaNarodowa), je študentské ultrapravicové zoskupenie poľských študentov s veľmi dobrými kontaktami na politickú stranu “Ruch Narodowy” (Narodné hnutie). Politický program Ruchu nie je ničím prekvapivý – klasická zmes nacionalizmu a konzervativizmu – v skratke: cirkev, rodina a vlasť. Hlavnými nepriateľmi sú samozrejme homosexuáli, prisťahovalci a ľavičiari. V Poľsku sa tešia pomerne veľkej spoločenskej popularite a podpore katolíckej cirkvi. Strana je napriklad spoluorganizátorom akcie “Marsz Niepodleglosci”, demonštrácie konanej pri príležitosti výročia poľskej nezávislosti, pri ktorej sa kazdoročne stretnú v poľskom hlavnom meste tisíce ultrapravicových chuligánov.

 

Hlavnými “aktivitami” členov Wiedenska Inicjatywa Narodowa je kladenie vencov k pamätníku Katyňského masakru alebo Jana Sobieskeho, ktorý v roku 1683 pomohol za obliehania Viedne poraziť osmanské vojská. Ďalším koníčkom je návšteva spriatelených nacionalistických podujatí v Poľsku a v Maďarsku. Aktivity v uliciach Viedne nie sú známe, uvidíme, čo prinesie čas.

Chlapci zo skupiny Wiedenska Inicjatywa Narodowa.

Chlapci zo skupiny Wiedenska Inicjatywa Narodowa.

O čosi akčnejšie sú však udalosti zo severného Londýna. V parku Londýnskej štvrti Tottenham sa 21.júna konal menší Techno-Punk festival, ktorý napadla skupina asi dvadsiatich poľských nazi-chuligánov kameňmi, fľašami a pyrotechnikou. Jeden účastník festivalu bol pobodaný a náckovia fyzicky napadli aj okoloidúceho muža – údajne kvôli tomu, že bol Žid. Návštevníci podujatia však zareagovali a požičané vrátili aj s úrokmi.

 

Po útoku sa okamžite organizuje odpor. London Antifascists a poľská 161crew zvolávajú na druhý deň demonštráciu, na ktorej sa zučastní asi 200-300 militantných antifašistov. Tí čistia ulice Tottenhamu od pravicovej propagandy a grafitty, pričom po terčoch už klasicky ani stopy. Rovnaký scenár sa opakuje aj o týždeň neskôr. Útok v Londýnskom Markfield parku ma na svedomí poľská chuligánska úderka “Zjednoczeny Emigranci Londyn”. Londýnska AFA dokázala po pár dňoch úspešne identifikovať väčšinu útočníkov a dúfame, že rovnako úspešná bude aj pri ďalších krokoch a akciách.

Tváre polských nazi-gastarbeiterov z Londýna.

Tváre polských nazi-gastarbeiterov z Londýna.

S pozdravom,
Partisan Antifa Wien


poli na vybrali.sme.sk