Podivné dedičstvo alebo staré mince pre nových nacistov

V kanadskej provincii New Brunswick prebieha kuriózny súdny proces. Zberateľ mincí Robert McCorkill zanechal po svojej smrti v roku 2004 celú svoju zbierku, v hodnote 250 000 amerických dolárov, americkej bielej rasistickej organizácii National Alliance, ktorá napríklad pri príležitosti 100. výročia Hitlerových narodenín vyhlásila, že to bol najväčší muž našej doby. Kolekcia zahŕňa, okrem starobylých gréckych a rímskych mincí, aj prastarý iránsky meč, strelky šípov z obdobia neolitu, či kamennú dosku z 13. egyptskej dynastie.

Miestne židovské organizácie a jeho sestra Isabelle McCorkill sa snažia o možnosť zmeny poslednej vôle, keďže chcú predísť tomu, aby z jeho dedičstva ťažili náckovia. Spolu s generálnym prokurátorom provincie argumentujú tým, že pozostalosť môže viesť k oživeniu tejto, v súčasnosti slabnúcej, krajne pravicovej skupiny a to práve v dobe, keď sú neonacistické tendencie v Európe na vzostupe. National Alliance je dnes podľa nich oveľa slabšia, než tomu bolo v minulosti. Ide o to, aby jej tento štedrý finančný dar nevdýchol nový život. Podľa slov žiadateľov o zmenu testamentu „tu stále pre niektorých ľudí existuje príťažlivosť tejto filozofie a jej oživenie je nebezpečná myšlienka“.

Okrem témy krajnej pravice otvára tento proces aj otázky slobody prejavu. Aká je správna miera politickej korektnosti a do akej miery si môžeme dovoliť chovať hada na hrudi?


poli na vybrali.sme.sk