Penzisti v Berlíne zachránili komunitné centrum

V júli sme informovali o skupine berlínskych penzistov, ktorí sa rozhodli zachrániť svoje komunitné centrum jeho obsadením.

Budovu, ktorá slúžila približne 300 seniorom na ich voľnočasové a vzdelávacie aktivity, posledných 15 rokov dotovala mestská časť Pankow. Tá sa rozhodla ďalej neudržiavať centrum v chode, ale predať ho do súkromných rúk. Na to seniori odpovedali squattingom objektu, čo sa tešilo velkej spoločenskej podpore. Penzisti, ktorí budovu obývali a držali v nej stráž sa dočkali aj materiálnej podpory, keď im ľudia nosili jedlo, opravili im bojler alebo im krátili čas kultúrnymi akciami.

Oplatilo sa. Squatteri vo veku 60 až 96 rokov vyhrali po 111 dňoch svoj boj keď 17. októbra radnica zmenila svoj názor na predaj budovy. Správu komunitného centra bude vykonávať nezisková organizácia Sociálny zväz ľudovej solidarity (Sozialverband Volkssolidarität), čím sa umožní pokračovanie činnosti centra.

Kto hovorí, že človek nemôže nič zmeniť? Je jedno, koľko máte rokov, my sme sa za naše presvedčenie postavili a oplatilo sa,” povedala Doris Sorbeová, jedna z vedúcich postáv revolty.

Viac informácií tu.


poli na vybrali.sme.sk