Oi Oi Piratoi je viac než oi!

„První mixtape má názor, žádný takový ty skrejvačky, všechno na vostro – buržousti, náckové a tyhlety šmejdi…“ – tak parafrázuje tiráž práve vydaného mixtapu Oi Oi Piratoi, slávny rasistický výrok Lou Fanánka Hagena zo začiatku deväťdesiatych rokov. Po vypočutí musím poznamenať, že celkom trefne. Do bodky vyjadruje to, o čom celý tento oi!-folkový projekt je. O irónii, srande a radikálnej politike.

Hneď prvá zo štyroch piesní s názvom „Idiot“ inteligentne paroduje rovnomennú skladbu od sprofanovanej punkovej skupiny Zóna A a terčom posmechu sa tu stáva jej líder Koňýk. Text, na ktorý by mohol byť hrdý aj Ladislav Vodička, evidentne reaguje na nedávnu kauzu ohľadom tejto postavičky bratislavského punku a ponúka zábavný derivát Koňýkovych náckovských excesov.

Pravoverných skinheadov poteší cover verzia veľkého antifašistického hitu Good Night White Pride od nemeckej oi! legendy Loikaemie.

Prekvapujúci je názov poslednej piesne A.C.A.B. Za skratkou sa tentoraz neskrýva známe All Cops Are Bastards, ale v tomto prípade Anarcho-Communists Are Beautiful, čo je jasným indikátorom ideových východísk tohto skinheadského Nohavicu.

Oi Oi Piratoi má na to, aby vás presvedčil, že: „Válka šéfů s dělníkama“ je viac než „Rosa na kolejích“!


poli na vybrali.sme.sk