No WKR 2014 – Proti Plesu akademikov vo Viedni

24. januára sa vo Viedni opäť chystá najväčšia antifašistická akcia v susednom Rakúsku, demonštrácia a blokáda Plesu akademikov. Čas a miesto jej začiatku, ktoré si treba poznačiť sú 17:00, Landstraße – Wien Mitte.

Ples akademikov je umiernený názov pre tradičnú akciu “smotánky” z radov rakúsko-nemeckej krajnej pravice v paláci Hofburg. Je to nasledovník Plesu WKR (Viedenského korportatívneho krúžku), ktorý bol po nátlaku verejnosti pred dvomi rokmi zrušený. WKR je organizácia združujúca viedenské buršácke spolky, konzervatívne nacionalistické študentské organizácie. Tie reprezentujú myšlienky nemeckého nacionalizmu, antisemitizmu, sexizmu a homofóbie a okrem iného tvoria most medzi parlamentnou pravicou a otvorenými neonacistami. Ples akademikov sa koná pod záštitou FPÖ, krajne pravicovej a populistickej rakúskej strany, ktorej členovia sa často formovali práve v spomínaných buršáckych spolkoch.

Dôležitosť plesu navyše presahuje hranice nemecky hovoriacich regiónov, každoročne sa na ňom schádza ultrapravicová elita z celej Európy. Tentokrát je to pre ňu významné stretnutie pred voľbami do Európskeho parlamentu v máji 2014, ktoré sa kvôli pretrvávajúcej kríze zrejme ponesú v znamení posilňovania pozícií týchto strán.

Na samotnú blokádu plesu a jej úspešnosť sa však treba pozerať optimisticky. Počet hostí klesol buršákom v posledných dvoch rokoch z dve tisíc na sedemsto, na čom majú hlavnú zásluhu pravidelné antifašistické kampane a mobilizácie, ktorých početnosť naopak každým rokom stúpa. Len samotná demonštrácia radikálnych antifašistov a antikapitalistov minulý rok mala viac ako dvojnásobnú účasť. Množstvo solidárnych akcií, warm-up párty, verejných diskusií a workshopov navyše pomáha rozvíjať hnutie, ktoré je v priamej názorovej opozícii ku WKR a návštevníkom Plesu akademikov.

24. januára bude vo viedenskom centre a najmä v okolí Hofburgu teda asi dosť živo. Podľa stránky Nowkr.at sa na blokádu chystajú len z Nemecka autobusy z piatich miest. Koľko ľudí príde zo Slovenska a Bratislavy, ktorá je za rohom?

Oficiálna stránka, kde nájdeš informácie o demonštrácii ako i ďalších akciách je Nowkr.at.
Ako to vyzeralo minulý rok čítaj na Blackblogu!


poli na vybrali.sme.sk