Mičurinovské kríženie v slovenskom hip-hope

Môžeme už začať hovoriť o jednej z typických čŕt hip-hopu v krajinách bývalého východného bloku, ktorou je objavovanie sa náckov v komparzoch videoklipov. Je to náhoda alebo zámer? Ako by sa tunajší interpreti tohto žánru vôbec nepoučili alebo vedome poučiť nechceli z podobných prešľapov v minulosti – viď. Kali, Momo.

Nech už je zámer hocijaký, v hudbe ktorá ma v afro-americkej komunite nielen korene (ako rock´n´roll, či ska), ale je vlastne s černošskou kultúrou stotožňovaná a je jedným zo symbolov dnešnej multikultúrnosti, to vyznieva vždy smiešne a nezmyselne. Inými slovami, zúčastnení hip-hoperi aj terče si serú do huby.

Ako posledný príklad takéhoto bizarného spájania, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani strýčko Mičurin tu máme tentoraz spoluprácu raperov Slipa a Rytmusa. Nie je to zas až tak prekvapujúce, pretože Slipovo Tour 2009 s Momom a Mikym Morom pred pár rokmi sponzoroval medzi inými aj notoricky známy nazi obchod Streetwear Shop. Tentoraz vo videu ku skladbe Moja cesta nemohol v pozadí medzi pózujúcimi „psovodmi“ z kynologického klubu Andante Bandog Kennels chýbať slovanistický chuligán a dlhoročný člen náckovskej slovanistickej skupiny USP (Ultras Slovan Pressburg)  Lukáš Palkovič, známy aj pod prezývkou Poldo. Netvrdíme, že je to zrovna dôležitý ultrapravicový politický aktivista, no kruhy v ktorých sa pohybuje a jednotlivci, s ktorými sa fotí, stoja všade v civilizovanom svete na opačnej strane barikády ako hip-hop.

Pózujúci Lukáš Palkovič (vpravo dole) s ďalšími slovanistickými nazi-chuligánmi z USP, keď ich zadržala talianska polícia pred zápasom s AS Rím. Zaujímavou postavou je úplne vpravo stojaci poľský neonacista Kamil Cibinski, MMA zápasník, ktorý sa tiež venuje trénovaniu chuligánskej skupiny USP. Za ním stojí nebohý Patrik Rechtorovič, mladší z dvojice bratov neonacistov, ktorý minulý rok zahynul po skoku do Dunaja. Vedľa neho v modrých šortkách je Ivan Panák, ktorý sa dlhodobo pohybuje v hudobnej nazi scéne a momentálne pôsobí ako organizátor neonacistických koncertov na Slovensku.

Lukáš Palkovič v objatí jeho blízkych kamarátov. Okrem spomínaného Rechtoroviča a Panáka môžeme vidieť aj notoricky známeho vrakunského nácka, poštára, príležitostného MMA zápasníka a bufetára v jednej osobe, Petra Stacha.

Veríme, že autori klipu sa budú brániť v zmysle: „Vôbec sme netušili o koho ide“, prípadne „Nám chodí na výber do komparzu veľa ľudí, nemôžeme každého preverovať“. To síce vysvetľuje, no neospravedlňuje. Slovenskí raperi ostentatívne zdôrazňujú svoju ulicu, komunitu a priateľov, ktorým veria. Preto ich tvrdenia o tom, ako nevedia koho majú vo svojom ledva desaťčlennom komparze vyznievajú schizofrenicky, alibisticky a uberajú samotnému dielu na autenticite.

Antifašistická akcia

Tento článok nám prišiel prostredníctvom e-mailu so žiadosťou o uverejnenie. Zverejňujeme ho v plnom rozsahu, bez redakčných úprav, vrátane príloh. Blackblog.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za údaje a informácie, ktoré sú v ňom uvedené.


poli na vybrali.sme.sk