Martin Siman – budúcnosť slovenskej justície?

Martin Siman pochádza z Rožňavy – malého mesta v Košickom kraji. Jeho otec, plk. JUDr. Martin Siman, je vysokopostaveným zamestnancom ministerstva vnútra, konkrétne riaditeľom okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v susednom meste Revúca, a jeho matka, JUDr. Erika Simanová, je rožňavskou advokátkou. Starostliví rodičia chceli pre syna len to najlepšie a preto keď sa po strednej škole rozhodol vybrať po stopách svojej matky, nastúpil na súkromnú Bratislavskú vysokú školu práva (dnes Paneurópska vysoká škola).

Martin Siman - syn z dobrej rodiny a nádejný právnik.

Martin Siman - syn z dobrej rodiny a nádejný právnik.

Priatelia sú základ

Aby sa človek rýchlo prispôsobil koloritu veľkého mesta, musí si v prvom rade nájsť správnych priateľov. Siman si našiel tých „najlepších“. Postupne si vybudoval blízke priateľské vzťahy s významnými predstaviteľmi bratislavskej neonacistickej scény a tak sa stal jej pevnou súčasťou. Z jeho dobrých priateľov spomeňme tieto mená:

Martin Balaďa
Pripravoval a zúčastnil sa viacerých organizovaných fyzických útokov.

Momentka zo strelnice. Siman (vľavo), Balaďa a figurína, ktorá to má spočítané.

Siman a Balaďa pózujú s nožmi.

Marek Meszároš
Mladší brat bývalého vodcu slovanistických futbalových hooligans zo skupiny USP (Ultras Slovan Pressburg) Ľuboša „Čege“ Meszároša. Obaja bratia boli vyšetrovaní v kauze vraždy Daniela Tupého. Mladší Meszároš v súčasnosti pracuje ako prevádzkar v obchode StreetWear Shop v Petržalke.

Fotografia zo spoločnej dovolenky v Bulharsku s Marekom Meszárošom (vpravo) a Martinom Balaďom.

Peter Stacho
Známa postava slovanistickej chuligánskej skupiny USP, zápasník MMA.

Simanov záujem o vojenskú históriu zdieľa aj jeho priateľ Peter Stacho, známy zo svojho pôsobenia v bratislavskej chuligánskej skupine USP.

Michal „Pavúk“ Dragúň
Člen nazi-skinheadskej kapely Ancestors. Zahral si aj v koncertnej zostave kultovej kapely Juden Mord po boku Rastislava Rogela. Pred časom si zmenil priezvisko na Gróf.

Trochu nostalgického skinheadského fetišu. Siman na poháriku s Balaďom a Michalom Dragúňom (v ružovom).

Simanove priateľstvá však nie sú ohraničené len územím Slovenska. Kamarátov si našiel aj medzi predstaviteľmi českých neonacistov.

Zľava Radek Friml "Kindoš", Siman, Michal Bareš "Breitenfeld" a Patrik Vondrák, známy zo svojho pôsobenia v Národnom odpore, redakcii odpor.org a Dělnickej strane.

Šport formuje telo i ducha

Simanove vzťahy s hooligans z USP nie sú len čisto kamarátske. Siman je členom tejto skupiny a aktívne sa podieľa na jej činnosti. Nie, neučarovalo mu mávanie vlajočkou, povzbudzovanie hráčov a radostné kričanie „gól!“, ale skôr chuligánske bitky. Tých sa Siman zúčastňuje celkom často. Koncom minulého roka zrejme požil elixír mladosti a zúčastnil sa dohodnutej bitky proti chuligánom z Havířova, na ktorej si mali zmerať sily iba bitkári do 23 rokov. To len ukazuje, že štúdium práva v ňom vybudovalo silný zmysel pre spravodlivosť.

Siman na futbalovom turnaji USP. Okrem spomínaných Mareka Meszároša a Petra Stacha je na fotke aj bývalá vedúca osobnosť USP Ľubomír „Čege“ Meszároš (úplne vľavo).

Podpora umeleckej tvorby

K životu mladého človeka väčšinou neodmysliteľne patrí aj hudba. Hoci Simanova partia vyrastala na klasických nazi kapelách rockového strihu, v posledných rokoch si našli cestu aj k iným neortodoxným žánrom, medzi nimi napríklad aj k hip hopu.

V lete 2011, po zverejnení videoklipu „Náš svet“ od dvojice rapperov Kali a Mates, sa strhla na adresu interpretov silná vlna kritiky. Na povrch totiž vyplávali informácie, že komparz v klipe tvorili chuligáni z USP a ďalší bratislavskí neonacisti. Celý počin vznikol na popud partie náckov, ktorí sú Matesovi dobrí kamaráti. Väčšina účinkujúcich mala na sebe oblečenie zo StreetWear Shopu, kde je prevádzkarom Simanov kamarát Marek Meszároš. Siman pritom zaplatil nahrávacie štúdio, kde sa skladba nahrala a taktiež sa objavil v samotnom klipe.

Spolu so svojimi kamarátmi sa takto snažil do hip hopovej scény prepašovať neonacistické oblečenie a aj ich ultrapravicové postoje. Našťastie však narazili na odmietavý postoj veľkej časti hip hopovej scény. Kali sa od Matesa a jeho priateľov dištancoval a vybral sa inou cestou, zatiaľ čo Mates postupne upadol do zabudnutia.

Viac o celej kauze, ako aj Simanovom zapojení do nej, sa dočítate v našom článku Kali, Mates, neonacisti a Hip Hop.

Na koncerte s neonacistickou speváčkou menom Saga.

Čo na srdci, to na jazyku

Niekto by si mohol myslieť, že Siman iba podlieha tlaku kolektívu. Že mal v novom meste iba smolu na kamarátov, že na chuligánske chodníčky ho zlákali práve oni, a že doma je určite dobrý syn. Omyl. Kým v Bratislave sa javí ako moderný národný socialista so všetkým, čo k tomu patrí, doma sa správa ako typický náckovský buran. Polonahý vykrikovať „Židia do plynu!“ a pritom hajlovať, to sú Simanove predstavy, ako tráviť prázdniny doma v Rožňave.

Ako je možné, že si niečo takéto môže dovoliť na verejnosti nie je úplne jasné. Je však pravda, že plk. Siman patrí k vplyvným ľuďom regiónu a spolu so svojou ženou Erikou, lokálnou advokátkou, majú kontatky na dôležitých miestach.

Slušný chlapec. Či už pri práci, alebo po nej, vždy slušne oblečený. Vľavo v tričku notoricky známej značky Thor Steinar, vpravo potom slovenskej neonacistickej značky Eighty Eight.

De jure a De facto

U Simana sa po presťahovaní do Bratislavy naplno prejavili jeho sklony k exhibicionizmu, narcizmu a machizmu, ale aj absolútna strata súdnosti, čo dokazuje jeho fotoarchív.

Napriek tomu má našliapnuté na kariéru v justícii. Dnes, ako absolvent práva, je oficiálne koncipientom u svojej matky. A to napriek tomu, že jej kancelária je v Rožňave a mladý Siman dlhodobo žije vo vyše 300km vzdialenej Bratislave. Koncipientská prax je nutným predpokladom pre zloženie advokátskych skúšok.

Či jeho ambície končia v advokátskej komore, alebo siahajú napríklad až k sudcovskému taláru, nevedno. Ako by v prípadoch rasového alebo politicky motivovaného násilia rozhodoval človek z tvrdého jadra neonacistickej scény, ktorý sa zúčastňuje chuligánskych bitiek a hajluje na verejnosti, si vie každý čitateľ určite veľmi dobre predstaviť.

Budúcnosť slovenskej justície. Siman s vysokoškolským diplomom v zuboch. Na jeho alma mater naňho musia byť hrdí.

Antifašistická Akcia

Tento článok nám prišiel prostredníctvom e-mailu so žiadosťou o uverejnenie. Zverejňujeme ho v plnom rozsahu, bez redakčných úprav, vrátane príloh. Blackblog.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za údaje a informácie, ktoré sú v ňom uvedené.


poli na vybrali.sme.sk