László Csatáry mŕtvy. Nech hnije László!

10. augusta konečne zomrel na pneumóniu v budapeštianskej nemocnici maďarský nacista odsúdený za viacero zločinov proti ľudskosti – László Csatáry. Tento netvor sa dožil 98 rokov! Za ten čas toho stihol dosť. Narodil sa v roku 1915. Ako bývalý policajt sa počas druhej svetovej vojny stal veliteľom internačného tábora v Košiciach a spolupodieľal sa na deportáciách tisícov Židov do Osvienčimu a iných koncentrákov. Po vojne ho v Československu odsúdili na trest smrti za vojnové zločiny – v neprítomnosti, lebo László už stihol emigrovať do Kanady, kde časom získal občianstvo a pracoval ako obchodník s umením. V roku 1997 túto krajinu opustil a vrátil sa do rodného Maďarska, pretože stratil Kanadské občianstvo. Vyplávali totiž na povrch fakty o jeho minulosti, ktoré predtým vedome zatajil pri snahe o získaní štatútu kanadského občana.

V roku 2012 Csatáryho vystopovali novinári na základe tipov od Centra Simona Wiesenthala – židovskej organizácia vyhľadávajúca nacistov, ktorí ešte neboli potrestaní za svoje zločiny.

V Maďarsku ako aj na Slovensku sa mali v auguste a septembri znovu začať súdne procesy, ktoré mali určiť, kde si obvinený odpyká svoj doživotný trest, keďže pôvodný trest smrti z roku 1948 je v Európskej únii zakázaný. Iróniou ostáva, že smrť však nakoniec prišla aj tak skôr než rozsudok.


poli na vybrali.sme.sk