Kto tu ničí rodiny?

Pastiersky list, ktorý sa nedávno čítal v každom katolíckom kostole na Slovensku, skutočne mnohým zdvihol žalúdok. Okrem toho, že obsahoval množstvo vyložených klamstiev: „chcú teda zobrať mužovi právo na identitu muža a žene právo na identitu ženy a rodine právo na identitu rodiny“, označujú v ňom aktivistov za ľudské práva ako aktérov „kultúry smrti“. Páni biskupi, pokiaľ chcete vedieť, čo je to kultúra smrti, mali by ste si v prvom rade naštudovať dejiny inštitúcie, ktorú reprezentujete. Náboženské vojny, ktoré vyhladili veľkú časť populácie Európy a rozvrátili život v orientálnych krajinách, inkvizícia, obchod s otrokmi či diktátori v sutanách, by Vám to snáď mohli čiastočne priblížiť.

Biskupi, ktorí žijú z peňazí nás všetkých, obviňujú ľudsko-právnych aktivistov z rozvracania rodín a dokonca „mrzačenia detí“. Mali by si však jasne uvedomiť, že to nie je „homoloby“ a „gender ideológia“, ktoré ovplyvňujú súčasné trendy rodinného života na Slovensku. Skutočnou príčinou rozpadu „tradičných rodín“ sú dôsledky súčasného ekonomického systému, ktorý so sebou prináša nezamestnanosť a ľuďom vešia okolo krku slučky v podobe hypoték a dlhov. Práve kapitalizmus vytvára v mnohých oblastiach hladové doliny a núti ľudí čoraz viac cestovať za prácou, čo má zásadný vplyv aj na rodinný život. Týmto témam sa však akosi slovenská katolícka cirkev vo svojich pastierskych listoch vyhýba. Zrejme hrá svoju úlohu aj tradičný konkordát cirkvi a vládnucej politickej špičky.

Namiesto toho, aby sa vrcholní katolícki predstavitelia inšpirovali svojim pápežom, ktorý kritizuje mnohé aspekty súčasnej ekonomiky a vyzýva k otvorenosti k iným názorom, svojou dávkou nenávisti v čase blížiacich sa sviatkov „radosti a pokoja“ ešte viac pritvrdzujú vo svojich konzervatívnych postojoch.

Bol by som veľmi nerád, pokiaľ by som týmto článkom urazil akýchkoľvek úprimne veriacich ľudí. Práve naopak. Ako sekulárny ľavičiar podávam všetkým kresťanom a kresťankám ruku a vyzývam ich k spoločnému boju proti systému, ktorý je svojou podstatou v priamom protiklade so všetkými humanistickými ideami.


poli na vybrali.sme.sk