Kotleba medzi svojimi

V súčasnosti sa diskutuje o tom, či sa dá Marian Kotleba považovať za neonacistu. Faktom je, že ľuďmi o ktorých sa to dokázať dalo, sa vždy obklopoval. Či už to bolo v časoch Slovenskej pospolitosti, alebo neskôr v Ľudovej strane Naše Slovensko, ako možno vidieť na jej kandidátke z roku 2010.

Prinášame niekoľko fotografií z dvoch akcií krajnej pravice v Čechách, na ktorých je Marian Kotleba v spoločnosti známych neonacistov. Prvá skupina fotiek je z pochodu, ktorý 1. mája 2008 organizovala Dělnická strana v Prahe. Posledná snímka, zložená z dvoch obrázkov, ho zachytáva 17. novembra 2008 na sídlisku Janov počas protirómskeho zhromaždenia, ktoré prerástlo do pokusu o pogrom. Kotlebu na fotkách možno vidieť spolu so zakladateľom pražskej pobočky neonacistickej organizácie Blood and Honour, šéfom tejto organizácie zo Srbska, s najznámejšími predstaviteľmi organizácii Národní odpor a Autonomní nacionalisté, s jedným z Vítkovských podpaľačov, ako aj ďalšími neonacistami odsúdenými za útoky na Rómov a propagovanie rasizmu.

***

Prvomájová demonštrácia, organizovaná Dělnickou stranou v roku 2008, bola v plnej réžii Národního odporu. Jednalo sa o jeden z hlavných dôkazov faktického ovládnutia strany neonacistami, ktorý neskôr poslúžil aj k jej zákazu zo strany štátu. Antifašistická akce o demonštrácii publikovala podrobný článok. Zúčastnilo sa jej aj okolo päťdesiat náckov zo Slovenska. Marian Kotleba nemohol chýbať.

Vedľa Mariana Kotlebu, v svetlej bunde a tmavých okuliaroch, zakladateľ pražskej pobočky neonacistickej organizácie Blood and Honour, Lukáš Strnad. Napravo od neho v čiernej bunde a šiltovke Jiří Dudák, v tom čase dvojka na kandidádke Dělnické strany pre Zlínsky kraj. Známa je jeho fotka pred vlajkou s hákovým krížom. Dole s modrým batohom Marián Kotlář, jedna z kľúčových postáv ostravských národných korporativistov a autonómnych nacionalistov. Vpravo dole s kamerou stojí Anne-Marie Doberenz, známa nemecká neonacistka, ktorá sa v tom čase podieľala na projekte Zentropa.

Vľavo hore s palestínskou šatkou na krku Adam Berčík, ktorý sa na neonacistických zhromaždeniach pohybuje minimálne od roku 2003. Vedľa neho s holou hlavou a v slnečných okuliaroch Václav Cojocaru, jeden z tzv. Vítkovských podpaľačov. Za útok zápalnými fľašami, pri ktorom spôsobil ťažké popáleniny dvojročnému dievčatku a zranil jej rodičov si momentálne odpykáva 18-ročný trest. Napravo od neho, maskovaný čiernou kapucou, šiltovkou a slnečnými okuliarmi, Tomáš Vassiov, priateľ Václava Cojocaru, v minulosti trestaný za dobodanie Róma. Transparent v čele demonštrácie priamo pred Kotlebom nesú Marek Henzl, Petr Andrle, Tomáš Babka a Pavel Andrle, členovia skupiny Autonomnií nacionalisté Plzeňsko a páchatelia útoku na bar Ural v Rokycanoch.

Kotlebu sme mohli vidieť aj v rozhovore s Danielom Skácelom z Bratislavy, v maskáčovej bunde so slnečnými okuliarmi na hlave, v tom čase aktivistom neonacistických organizácii Slobodný odpor a Blood and Honour Slovensko.

Tu sa ku Kotlebovi a Skácelovi pridal Skácelov priateľ, Dragan “Bajba” Petrovič, s vyholenou hlavou a modrou bundou v popredí, ktorý bol toho času považovaný za šéfa srbskej pobočky Blood and Honour.

Ďalšími členmi slovenskej výpravy boli aj dlhodobí účastníci neonacistických koncertov a stretnutí z Bratislavy, Zicho a Sedláček. Zicho v bledej šiltovke v strede fotografie, Sedláček v dioptrických okuliaroch medzi nim a Kotlebom. V pravom dolnom rohu stojí vedľa Kotlebu ďalšia známa postavička českej nazi scény, fanatický antisemita a bývalý hovorca portálu NSEC88, Erik Sedláček, ktorého odsúdili za vydávanie rasistického časopisu. Naľavo od neho je potom dlhoročný aktivista napojený na štruktúry Národného odporu, Jindřich Šafránek.

17. novembra roku 2008 došlo k vyvrcholeniu neonacistických aktivít v súvislosti s rasovým napätím v severočeskom Janove. Jednalo sa o doposiaľ najväčšiu mobilizáciu neonacistov v českých dejinách. Čo je ale dôležitejšie, prvý krát sa tu k náckom pridali a otvorene ich podporili aj bežní obyvatelia mesta. Pre Kotlebu, ktorý tu s prejavom zastupoval slovenských účastníkov, išlo určite o inšpiratívny výlet. V ďalších mesiacoch vsadil aj on na protirómsku kartu a už v auguste 2009 skúša svoj vlastný Janov v Šarišských Michaľanoch. Po niekoľkých rokoch pokračovania v tomto trende sa dočkal úspechu, o ktorom sa kolegom z Dělnické strany zatiaľ môže iba snívať.

V ľavej časti obrázku drží mikrofón v ruke Jiří Bunda, ktorý ako jeden z prvých do praxe českej NS scény zaviedol trend autonómneho nacionalizmu, pri ktorom neonacisti preberajú imidž anarchistov, AFA a rôznych subkultúr. Hlava bez čapice v pozadí, napravo od Kotlebu a Urbana z Pospolitosti, patrí Tomáši Málekovi, členovi Národního odporu Brno, známemu napríklad z fotky návštevy u Herberta Schweigera, člena elitnej divízie SS Leibstandarte Adolf Hitler. V popredí sa okrem nižšieho Vandasa prejavu prizerá aj Martin Zbela, ktorý v Dělnické straně ako prvý vytvoril prepojenie medzi fašizujúcimi populistami a neonacistickým undergroundom. V druhej časti fotky napravo reční Jiří Bárta z Vysočiny, patriaci do politického krídla Národního odporu.

***

SNP bol podľa neho boľševický puč. Svoj názor na holokaust a deportácie Židov zo Slovenska odmieta povedať, no velebí Tisa, ktorý ich mal na svedomí a uniformu kopírujúcu Hlinkovu gardu prestal nosiť, až keď mu to zakázal štát. Keď si v minulosti otvoril obchod s oblečením, dal mu meno KKK a predával v ňom módu blízku neonacistom. S podobnými príkladmi by sa dalo pokračovať. Kotleba pri svojich vyhláseniach a konaní balansuje na hrane, ale dáva si pozor, aby za ňu neprepadol. S jeho skúsenosťami a rastúcim vplyvom už ťažko čakať, že spraví v tomto smere niečo protizákonné. Aj týchto pár fotiek však ukazuje, kde je jeho miesto.

Antifašistická Akcia

Tento článok nám prišiel prostredníctvom e-mailu so žiadosťou o uverejnenie. Zverejňujeme ho v plnom rozsahu, bez redakčných úprav, vrátane príloh. Blackblog.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za údaje a informácie, ktoré sú v ňom uvedené.


poli na vybrali.sme.sk