Júnové obliehanie Viedne

fizli

Demonštrácia proti oslave Buršákov v centre Viedne minulý týždeň ukázala, že obyvateľom rakúskeho hlavného mesta nie sú po chuti ani tie najmenšie verejné prejavy spolkov s xenofóbnym a antisemitským obsahom.

V stredu doobeda zabránilo asi 250 aktivistov približne desatine ich počtu buršákov vstúpiť do budovy Viedenskej univerzity. Aj keď sa tento praktický úspech už poobede pri snahe o blokovanie buršáckeho minipochodu a oslave v historickej uličke neopakoval, na demonštrácii ohlásenej na 17:30 sa zišlo podľa môjho odhadu medzi 2500 až 3000 ľudí. Rôznorodá zmes občianskych aktivistov, študentov, pankáčov, hippies, umelcov či odborárov.

Dav za zvuku reprodukovanej hudby ako aj živého karnevalového samba bandu pochodoval a skandoval okolo malej časti historického jadra, kde v tom čase nejakých osemdesiat členov ultrapravicových pangermánskych spolkov oslavovalo Fest der Freiheit (prekl. Festival slobody). Pripomínajú si tým revolučný rok 1848. O ich bezpečnosť sa staralo 1000 policajtov, ktorí vytvorili hermeticky uzavretý kruh. Protidemonštrácia zablokovala dopravu v celej oblasti Heldenplatzu a priľahlých ulíc.

Čierny blok sa tentoraz nekonal. Dôvodom možno bolo aj vyhlásenie polície, že maskovanie je zakázané. Fízli totiž na základe fotiek z januárových výtržností kvôli Plesu akademikov zatýkali počas pochodu ľudí podozrivých z násilných útokov. Podľa mojich informácií ich na konci dňa skončilo vo väzbe asi desať. Medzi nimi napríklad skupinka kurdských aktivistov, ktorí v januári bez maskovania mlátili fízlov drevenými tyčami hlava-nehlava 🙂

Medzi demonštrantov sa prišlo votrieť aj pár do civilu prezlečených mladých náckov, no autonómne operujúce skupinky radikálnych antifašistov ich po chvíli zamerali, nafotili a keďže pod kamerami, tak diskrétne odprevadili za policajné kordóny.

Aj keď sa tentoraz kvôli masovému nasadeniu polície nepodarilo reálne ohroziť Fest der Freiheit, pomer síl antifašistov a ultrapravičákov (2500 : 80) je jednoznačným ukazovateľom, komu patria ulice tejto metropoly.


poli na vybrali.sme.sk