Hriechy mladosti Ace of Base

Hudobný portál Noisey odhalil síce nie až tak nové ako skôr nie veľmi známe fakty o minulosti Ulfa Ekberga – zakladajúceho člena švédskej reggae/pop skupiny Ace of Base.

Mnohých fanúškov kapely možno zarazia hriechy jeho mladosti. Ulf bol totiž v osemdesiatych rokoch nazi-skinhead a dokonca hral neonacistickej skupine Commit Suicide. Ich texty hovoria sami za seba: “Muži v bielych kapuciach pochodujú ulicou. Vychutnáme si odrezávanie negerských hláv. Prisťahovalec, nenávidíme ťa! Preč, preč, preč, preč! Zobuďťe sa severania! Strieľaj, strieľaj, strieľaj, strieľaj!”

V tejto obskurnej kapele hral aj Anders Klarström, bývalý líder ultrapravicovej strany Sverigedemokraterna (prekl. Švédski demokrati), ktorej členom bol údajne aj Ulf. Ten však svoju spojitosť so stranou popiera.

V roku 1998 vydalo malé švédske vydavateľstvo Flashback Records limitovanú edíciu tisíc kusov CD s názvom Uffe Was a Nazi! (prekl. Uffe bol nácek!), čo je kompilácia skladieb, ktoré Ekberg nahral s Commit Suicide. Na obale je jeho fotografia v ako hajluje v tričku so znakom Ku-Klux Klanu. Obsahuje songy ako Rör inte vårt land (prekl. Nechytajte sa našej krajiny), Vit makt, svartskalleslakt! (prekl. Biela sila, masaker čiernych lebiek) alebo cover verziu skladby Smash the IRA od britskej neonacistickej legendy Skrewdriver, avšak s vlastným textom: Smash the VPK (VPK je skratka pre švédsku socialistickú a feministickú stranu Vänsterpartiet).

Ulf o rokoch svojho dospievania hovorí ako o uzavretej kapitole, ku ktorej sa nechce vracať: „…mal som kapelu s názvom Commit Suicide, ale nikdy som nebol členom Sverigedemokraterna. Každopádne však chyby mojej mladosti vychádzali z nesprávneho výberu presvedčenia a ak by som mal možnosť prežiť to obdobie ešte raz, konal by som veľmi odlišne! Je mi naozaj ľúto ak sa to nejak dotklo hocikoho z našich fanúškov a jasne vyhlasujem, že Ace of Base nikdy nezdieľali žiadne takéto názory…“


poli na vybrali.sme.sk