Horský Park v Bratislave patril opäť antirasistickému turnaju vo futbale

ucof3

V Bratislave je už dlhé roky dobrým zvykom, pripomínať si výročie konca Druhej svetovej vojny v Európe futbalovým turnajom. Odkedy došlo v roku 2011 k zlúčeniu subkultúrneho Rebel Cupu a antirasistického Futbalom proti Debilom, akcia nesie názov United Colours of Football. Čo je však najpodstatnejšie, zásadne sa odvtedy zmenila kvalitatívna úroveň celého turnaja ako aj pridružených aktivít. Kvalitné web stránky, stovky plagátov v uliciach a warm-up party dávali na známosť, že 8. máj bude v areáli základnej školy v na Mudroňovej v znamení futbalu, ktorý sa jasne vymedzuje voči rasistickým a pravicovým tendenciám v tomto športe.

Večer pred turnajom sa v klube U Dežmára konal spriaznený koncert moskovských antifašistických formácií What We Feel a Moscow Death Brigade, spolu s domácim supportom. Legendárni zakuklenci predstavili svoj dobre známy set nekompromisného hc/punku a hip-hopu. Ten striedali motivačné prejavy spevákov, zamerané na podporu alternatívneho hnutia, jednotu subkultúry a radikálnej politiky. S jasným dištancom od militarizmu, nacionalizmu a podobných reakčných myšlienok, ktoré opäť zažívajú renesanciu a to nie len v Rusku. Výťažok z akcie bol venovaný na podporu rodiny zavraždeného antifašistu Ivana Chutorského (podrobnejší report).

ucof2

Po príchode na miesto konania ma okamžite upútalo veľké množstvo hrajúcich tímov ako aj fanúškov. Na turnaj sa zaregistrovalo 32 tímov s maximálnym počtom 7 hráčov a v skupinách sa hralo po 2×4 minúty. Zápasy mali hladký priebeh, celý čas pod taktovkou sympatického komentátora.

Areál Základnej školy je obnovený a poskytuje potrebnú infraštruktúru na organizáciu akcie tohto typu. K dispozícii sú dve ihriská, jedno tartanové a druhé s umelou trávou.

Novinkou tohto roku bol bohatý sprievodný program. Návštevníci mali k dispozícii workshop zameraný na používanie lezeckej techniky, k dispozícii bola inštruktorka lukostreľby a profesionálni žongléri. Kto si chcel poriadne zamakať mohol zdarma vyskúšať crossfitový tréning pod vedením licencovaných trénerov, prípadne preveriť svoje tricepsy cvičením na gymnastických kruhoch. Ďalšou novinkou bol detský kútik, trampolína a pohodlné tulivaky, na ktorých mohli futbalisti regenerovať počas prestávok medzi zápasmi.

O hudobnú produkciu sa postarali DJi Radko Obratko, King Shabba Kong, Inso a Vec. Majstri vegánskej kuchyne pripravili 600 porcií rizota, gulášu a burgerov, pričom výťažok z predaja putoval na podporu turnaja.

Jasnú politickú orientáciu akcie dávali na známosť všadeprítomné zástavy Antifašistickej akcie a distro Kontrashop.sk so svojou ponukou tlačovín, propagačných materiálov a oblečenia.

Počas celého dňa bolo na akcii permanentne prítomných cca. 400 ľudí a celý turnaj sa niesol v znamení fair-play a dobrej nálady.

ucof1

Tento ročník považujem zatiaľ za najkvalitnejší a som rád, že akcia dokáže prilákať aj množstvo ľudí mimo alternatívnej scény. Veľká vďaka všetkým organizátorom, ľuďom podieľajúcim sa na bezproblémovom priebehu turnaja ako aj účastníkom a fanúškom. Verím, že United Colours Of Football, a jeho hlavná myšlienka športu pre všetkých, budú naďalej prekvitať.

Pre fotky z akcie pozri web UCOF.sk alebo FB profil.


poli na vybrali.sme.sk