Gogol Bordello o imigrácii a transkultúrnom rock&rolle

Gogol Bordello, kedysi gypsy punk, dnes skôr transkultúrny rock&roll band, ktorý aj po prieniku do mainstreamu stále produkuje zaujímavú muziku. Na stránkach Blackblogu prinášame videoklip k ich skladbe Immigraniada (We Comin’ Rougher) z predposledného albumu Trans-Continental Hustle, ktorý pre American Recordings produkoval legendárny Rick Rubin.

Text skladby Immigraniada nájdete napríklad tu, viac o jej posolstve slovami lídra kapely Eugena Hütza nižšie v zaujímavom rozhovore preloženom z webu BoingBoing.

Pre zaujímavosť pridávame ešte reportáž TV Joj z ich vystúpenia v Bratislave v roku 2008 – celkom vtipné to takto s odstupom sledovať. Prvý moderátor a jeho koment, že to nie sú len nejakí “hopsasáci” a sama Madonna si ich pozvala na koncert. Potom Laco Ďurkovič s čírom a dredami a Eugene Hütz, ktorý spieva pesničku inšpirovanú aj životom Rómov na Slovensku “Break The Spell”, začínajúcu slovami: “Len preto, že som sa narodil v rómskej osade na kopci, strčili ma do školy pre mentálne chorých.” V správach TV Joj aj so slovenským prekladom (a niekoľkými chybami v ňom).

A tu už je spomínaný rozhovor:

Video sa natáčalo v Los Angeles a mapuje každodenný život prisťahovalcov podľa skúseností ôsmich členov Gogol Bordello. Tí sú pôvodom z Ukrajiny, Ruska, Izraelu, Číny, Etiópie, Ekvádoru a Trinidadu, takže téma imigrácie im je dobre známa.

Môžeš nám povedať viac o tom ako video vznikalo?
Je to video, ktoré sme vždy chceli urobiť, pretože je o našom živote. Je veľmi autobiografické, rozpráva príbeh ôsmich ľudí – imigrantov, ktorí prišli do New York City niečo dosiahnuť. Je to naša biografia. Ale je tu aj druhá rovina, idealistické presvedčenie, že ľudia by vždy mali mať voľnosť vybrať si svoje bydlisko. Nadväzujeme tým na myšlienky hnutia za svetové občianstvo.

Svetové občianstvo? Čo presne máš na mysli?
Pre mnohých ľudí je to nová myšlienka, pre nás je to však stará vec. Je to protijed ku všetkým politickým názorom sveta, ktoré diktujú separáciu a rozdelenie komunít. Imigrácia je kľúčovou časťou tejto myšlienky svetového občianstva. V minulosti boli hlavnými príčinami prisťahovalectva ekonomické dôvody, alebo prírodné katastrofy, či vojny. Dnes je to ale stále viac aj intelektuálna voľba a evolučný proces dôležitý pre celú planétu. Stále viac ľudí cíti potrebu zjednocovať rôzne komunity a kultúry, chcú byť ľuďmi, ktorí presahujú pochopenie rozličných kultúr, ľuďmi, ktorí žijú podľa myšlienky, že neexistuje iná identita ako tá ľudská.

Sám si emigroval do USA v roku 1991, po tom ako si žil v rozličných utečeneckých táboroch pre ľudí čo prežili Černobyľ.
Áno. Žil som na Ukrajine, v Taliansku, USA i Brazílii a s kapelou sme toho samozrejme precestovali tiež dosť. Ak môžem hovoriť za kapelu, imigračné opatrenia nás zasiahli a vieme aké sú nedokonalé i aké brutálne môžu byť pre ľudí. Táto pieseň hovorí o dvojitých štandardoch, ktoré má imigračná politika. Jedným z najväčších nedostatkov imigrácie je, že hosťovská krajina vyzerá často na prvý pohľad veľmi príťažlivo, no keď už sa do nej migranti dostanú, sú na niekoľko rokov podrobení extrémnemu byrokratickému teroru, takže sa tu necítia veľmi vítaní. Takéto veci by sa diať nemali, ľudí to traumatizuje až do špiku kosti.

Video odhaľuje vážny spoločenský problém, vyzerá to však, že pri jeho natáčaní ste si museli užiť kopec zábavy.
Všetky scény v klipe, počnúc zábermi mňa samého ako umývam autá, sú autobiografické skúsenosti. Kedysi som bol umývačom áut a pri natáčaní videa som oprášil svoje schopnosti a zarobil nejaké tie peniaze umývaním. Scény niesu strojené, točilo sa na skutočných miestach a nenajímali sme ani žiadnych hercov, všetko je pravé.
Chceli sme divákovi ukázať život a prácu v prisťahovaleckej komunite presne tak ako to chodí, nepríjemné veci, ale aj solidaritu imigrantov na nočnej párty, kde my, ako reprezentanti ruskej komunity ideme do východného Los Angeles, do latino štvrte, a spravíme tam pre miestnych koncert s našou transkultúrnou hudbou.
Ľudia, ktorých tam vidíte sú ľudia z východného LA. Všetky druhy práce, ktoré sa v klipe vykonávajú sa vykonávajú aj v skutočnom živote. Je to pre nás veľká vec. Vďaka našej hudbe sa ľudia cítia ako doma, či už sú to Rusi žijúci v Ekvádore, Brazílčania žijúci v Kanade – cítim sa byť naozaj spojený s touto mentalitou svetového občianstva. Znamená to veľa pre mňa i mnoho ľudí vo svete.

Prečo sa podľa teba téma imigrácie stala v Amerike natoľko skloňovanou? Snažíš sa v tejto skladbe upozorniť aj na toto? Všetok ten humbug okolo hranice Spojených štátov a Mexika, situácia v Arizone…
Ale to sa nedeje len v Amerike. Situácia vo Francúzsku alebo Taliansku je ešte horšia. Tento klip sa mohol natáčať v Moskve, Ríme alebo Paríži a stále by bol pravdivý. Myslím že politika je biznis a v každom biznise máš pozitívne a negatívne trendy. To o čom vravíš je súčasný negatívny trend ktorý sa šíri, je to zbytočná hystéria. Skladbu som nenapísal práve teraz aby som reagoval na súčasnú situáciu. Napísal som ju pred troma rokmi, kým sa situácia nafúkla do súčasných rozmerov. Tieto problémy sú tu stále. Sme s nimi spojení ako kapela, som s nimi spojený i osobne. Tieto problémy pre nás nikdy len tak nezmiznú a vyžadujú si hlbšie riešenie – viac humanitárny ako politický prístup.

Známy je tvoj citát, že nenávidíš označenie „world music“.
To označenie je samo o sebe slabé a hlúpe, ale o tom ten problém nieje. Problém bol v jeho zlom používaní a zavádzaní poslucháčov po celé desaťročia. Zablokoval pre celé publiká možnosť počúvať celosvetovú rock&rollovú kultúru, pretože všetko neanglické išlo priamo do sekcie World music tak ako do odpadkového koša, v ktorom sa budú prehrabávať len hudobní nadšenci a fanatici. Množstvo brilantnej multikultúrnej rock&rollovej hudby od skvelých kapiel sa nikdy nedostalo k poslucháčom rock&rollu vo svete. Poznám tie kapely. Úžasných hudobníkov z Brazílie, Ruska, Talianska, či Francúzska, ktorí skončili v sekcii World music a nikdy nenašli svoje publikum pretože nehovoria po anglicky. „World music“ zruinovala množstvo hudobníckych kariér.

Pomáha teraz internet napraviť niečo z tejto škody, tým že spája spomínaných hudobníkov s novým publikom?
To rozhodne. Nevyriešil pre nás všetky problémy, ale pomáha komunikácii. Nevýhoda je v tom, že znásobuje počet nekvalitných nahrávok a videí, ktoré sa dostanú von. Je ich teraz vonku oveľa viac. To šialené množstvo materiálu núti ľudí uvedomiť si, že si musia vytvoriť vlastný filter, aby našli v tom všetkom kvalitu. Filtre sú to, čo je teraz dôležité.


poli na vybrali.sme.sk