Ďalší príživník na Gorile

Maroš Ambróz kladie veniec k pamätnej tabuli Jozefa Tisa, prezidenta fašistickej Slovenskej republiky z rokov 1939-1945.

Maroš Ambróz kladie veniec k pamätnej tabuli Jozefa Tisa, prezidenta fašistickej Slovenskej republiky z rokov 1939-1945.

Spis Gorila, ktorý usvedčuje viacerých politikov napríklad z korupcie vyvolal v slovenskej spoločnosti nečakaný rozruch. Po uverejnení spisu a následnej medializácii sa začalo búriť široké spektrum verejnosti. Napriek tomu, že krádeže politikov, korupcia a lobing korporácií sú verejným tajomstvom a samozrejmou súčasťou dnešného ekonomicko-politického zriadenia, časť obyvateľstva to prekvapilo. Nespokojnosť vyústila do organizácie takzvaného „Protestu Gorila“, ktorý sa uskutočnil v piatok 27. januára na Námestí SNP v Bratislave a ku ktorému sa ešte vrátime. Bratislavským protestom sa následne inšpirovali organizátori v mnohých mestách Slovenska, kde sa takisto rozhodli spraviť demonštrácie.

Táto kauza nezaujala len úzky okruh aktivistov z mimovládnych organizácií ako tomu býva obvykle, ale ľudí naprieč celým politickým spektrom, neonacistov nevynímajúc. Ich záujem potvrdzujú aj diskusie na známom internetovom fóre stránky hooligans.cz, kde napríklad jeden z diskutujúcich označil účasť na Proteste Gorila za „psiu povinnosť“. Neonacisti mali a majú o túto korupčnú kauzu evidentný záujem, neprišli však s kolektívnou iniciatívou a nezorganizovali svoju vlastnú demonštráciu. Iniciatívy sa teda chopili jednotlivci.

Ambróz ako organizátor neonacistickej demonštrácie v Košiciach 16. mája 2009

Ambróz ako organizátor neonacistickej demonštrácie v Košiciach 16. mája 2009.

Niektorí z neonacistov neostali len za klávesnicami svojich počítačov a zapojili sa do organizácie spomínaných protestov. Jedným z nich bol Pavol Šipkovský, pezinský neonacista, o ktorom sme informovali na našej stránke. Veľkým pozitívom bolo, že krátko po uverejnení tohto článku bol Šipkovský zo zoznamu organizátorov stiahnutý a na organizácii protestov sa ďalej nepodieľal. Ďalšou osobou, ktorá sa pokúša na priživiť na vlne protestov je naci(onali)sta Maroš Ambróz. Ten nahlásil na 10. februára Protest Gorila v Košiciach. Ambróz je známy košický nácek, ktorý sa spolupodieľal na organizácii neonacistickej demonštrácie v Košiciach. Jednalo sa o „Pochod proti kapitalizmu, globalizácii a za sociálne istoty“, ktorý sa uskutočnil 16.5.2009.

Maroš Ambróz číta prejav na demonštrácii v Košiciach 16. mája 2009. Vľavo stojí Radovan Novotný, basgitarista DMS.

Maroš Ambróz číta prejav na demonštrácii v Košiciach 18. septembra 2009. Vľavo stojí Radovan Novotný, ktorý má s nenávistnými prejavmi bohaté skúsenosti.

Vtedy Ambróz z pozície zástupcu Odboru Mladých Matičiarov Košice (OMM KE) mimo iné obhajoval Autonómnych nacionalistov, pričom sa priznal k dobrým vzájomným vzťahom. Okrem toho je častým rečníkom na rôznych protestoch či spomienkových udalostiach naci(onali)stov. Je v kontakte s neonacistami z prakticky všetkých významnejších organizácií, ako je Slovenská Pospolitosť, Slovenské hnutie obrody, Autonómni nacionalisti, či ĽSNS (Ľudová Strana Naše Slovensko).

Momentálne je Ambróz členom občianskeho združenia NSS (Nové Slobodné Slovensko), čo je zoskupenie navonok prezentujúce sa ako nacionalistické. Zastrešuje však nielen nacionalistov, ale aj neonacistov. V NSS pôsobí okrem Ambróza aj známy nácek a basgitarista kapely Dr. Martens Skinheads (DMS) Radovan Novot, ktorý bol svojho času aj predsedom NSS. Novotný sa pravidelne zúčastňuje neonacistických akcií na Slovensku, ako aj v Česku, kde pod vlajkou NSS číta nenávistné prejavy. S touto vlajkou sa zúčastnil aj pokusu o protirómsky pogrom v Janove v roku 2008. Títo dvaja sa spolu ukázali na viacerých verejných akciách, napríklad aj na spomínanej demonštrácii náckov v Košiciach alebo na návšteve Tisovho domu.

Pre úplnosť doplníme, že v Košiciach sú momentálne nahlásené dva protesty Gorila. Jeden, na ktorý odkazujú aj organizátori bratislavského protestu (3. februára) a druhý, ktorý sa má uskutočniť 10. februára a nahlasovateľom je Maroš Ambróz.

Neonacistické organizácie na Slovensku neboli schopné promptne zareagovať na korupčný škandál Gorila vlastnou verejnou akciou. Niektorí neonacisti sa teda rozhodli podporiť existujúce protesty, aj keď organizátori sa s ich názormi pravdepodobne vôbec nestotožňujú. Neonacistov lákajú demonštrácie aj pre možnosť ukryť sa v dave a páchať anonymné násilie. Čo je horšie, pár z nich však zašlo ďalej ako len k pasívnej podpore a snažia sa zapojiť do organizácie. Pritom sa dá očakávať, že ak by sa im to podarilo, môžu tieto na slovenské pomery veľké protesty zneužiť na šírenie svojich chorých názorov. Najmä na východe Slovenska by to mohla byť živná pôda pre šírenie protirómskych nálad a nacionalizmu.

Maroš Ambróz spolu s basgitaristom neonacistickej kapely Dr. Martens Skinheads, Radovanom Novotným, v dome fašistického prezidenta Tisa.

Maroš Ambróz spolu s basgitaristom neonacistickej kapely Dr. Martens Skinheads, Radovanom Novotným, v dome fašistického prezidenta Tisa.

Maroš Ambróz v čele "Pochodu proti kapitalizmu, globalizácii a za sociálne istoty"

Maroš Ambróz v čele neonacistickej demonštrácie "Za budúcnosť našich detí", ktorá sa uskutočnila 18.9.2009 v Košiciach.

Ambróz (prvý zľava) na spoločnej fotke pred rodným domom Jozefa Tisa v Bytči spolu Mariánom Mišúnom z ĽSNS (tretí zľava) a Radovanom Novotným (štvrtý zľava).

Ambróz (prvý zľava) na spoločnej fotke pred rodným domom Jozefa Tisa v Bytči spolu Mariánom Mišúnom z ĽSNS (tretí zľava) a Radovanom Novotným (štvrtý zľava).


poli na vybrali.sme.sk