Čarodejník k čarodejníkovi sadá

Po tom, čo sa tragická postavička českého šoubiznisu Dan Landa pustil do novej marketingovej kampane a vyhlásil sám seba za čarodejníka, ktorý zachráni „Českú zem“, si ho už málokto vedel predstaviť inak a kreatívnejšie. A predsa! Kontroverzný obľúbenec pivopárkového publika, ide vydať nový album podľa jeho slov – „runových skladieb“.

Ešte zarážajúcejší a prekvapujúcejší fakt však je to, že na ňom bude spolupracovať s legendárnym frontmanom postpunkových Killing Joke – Jazom Colemanom. Ten sa počas svojej kariéry, tak ako aj zvyšok jeho spoluhráčov, viackrát vymedzil voči prejavom rasizmu, šovinizmu, homofóbii a intolerancii či už priamo počas koncertov, v rozhovoroch alebo prostredníctvom otvorených listov na webe.

Ťažko sa dá veriť tomu, že Jaz tentoraz nevie s kým má tú česť… Je to smutný hodnotový prepad človeka, ktorý dlhé roky prichádzal so sviežim a inteligentným politickým prejavom. A ak mu tak, ako senilnému Landovi pitie čarodejných nápojov pomiatlo hlavu, mohol by mu aspoň niekto z jeho blízkych pripomenúť, že Žito 44 je bývalý nazi-skinhead, ktorý si však ani dnes neodpustí nacionalistické kecy a patetické vyhlásenia o stavaní hradieb proti prisťahovalcom.


poli na vybrali.sme.sk