Budúcnosť Zlatého úsvitu po vražde Pavlosa Fyssasa

Vražda Pavlosa Fyssasa sympatizantmi Zlatého úsvitu vyvolala v Grécku vlnu protestov nebývalých rozmerov. Pod ich nátlakom tu pred pár dňami zatkli šéfa tejto strany, ako aj niekoľkých jej ďalších členov a poslancov. Tieto udalosti by mohli vzbudzovať dojem, že štát sa konečne rozhodol s fašistami zatočiť. Je to ale naozaj tak?

Tvorcovia blogu Occupied London, ktorý k téme prinášal aktuálne informácie, vo svojom vyhlásení pripomínajú, že tí istí politici, ktorí sa teraz vehementne stavajú proti fašizmu, celé roky ticho podporovali jeho prenikanie do mainstreamu.

V krajine je navyše za posledné obdobie známych hneď niekoľko prípadov zabitia, spôsobeného políciou, neonacistami, alebo správou väzníc, z ktorých štátna moc nevyvodila žiadne dôsledky, nehovoriac už o zvýšenom počte samovrážd, súvisiacich so zlou ekonomickou situáciou.

Zaujímavé postrehy uviedol aj internetový ROAR magazín. Súčasné zatýkanie predstaviteľov Zlatého úsvitu podľa neho môže oslabiť ich organizovanosť, nezabráni však prenikaniu fašizmu do samotnej štruktúry gréckeho štátu a spoločnosti. Strana má veľké množstvo priaznivcov v polícii a ozbrojených zložkách, hovorí sa tu až o 60 percentnej podpore.

Vyšetrovanie tiež zistilo, že Zlatý úsvit financujú tie isté ekonomické elity, ktoré majú vplyv na vládu a médiá. Budúcnosť strany a postihy pre jej predstaviteľov teda závisia do veľkej miery od plánov týchto darcov. V súčasnosti je zdá sa, kvôli reakciám na vraždu Pavlosa Fyssasa, výhodnejšie sa kontroverznej strany zbaviť. Len pred pár týždňami sa však hovorilo o možnosti jej účasti v novej pravicovej koalícii.

Článok prináša aj varovný pohľad do histórie – Adolf Hitler bol uväznený zástupcami Weimarskej republiky v roku 1924, v roku 1933 ho tí istí politici menovali za ríšskeho kancelára.


poli na vybrali.sme.sk