Ani slzu za mŕtvych členov Zlatého úsvitu

Pripomeňme si ešte vraždu dvoch a ťažké zranenie jedného z členov strany Zlatý Úsvit pred niekoľkými dňami v Aténach. Vykonali ju dvaja muži v prilbách na motorke. Jeden z nich zosadol a z bezprostednej blízkosti začal strieľať na stúpencov strany pred vchodom do ich kancelárie. Polícia zatiaľ len konštatovala, že útok niesol znaky “dobre zorganizovanej teroristickej akcie.”

Áno, vražda je určite brutálna vec, ktorá človekom otrasie. Boli to mladí ľudia a mali rodiny, samozrejme. Na druhej strane, vybrali si sami – nikto ich nenútil vstúpiť do strany, ktorej programom je šírenie nenávisti. Členovia Zlatého Úsvitu sa snažia lynčovať prisťahovalcov a len nedávno po prenasledovaní zavraždili mladého človeka. Teraz, keď niekto zaútočí aj na nich, sú z toho znepokojení?

To, čo sa stalo je určite tragédia. Ale je to aj zaslúžená odplata za násilné činy neonacistov. Naprieč celou Európou počúvame o útokoch na prisťahovalcov, etnické menšiny či o vraždách antifašistických aktivistov. V Grécku konečne niekto dal týmto činom primeranú odpoveď: zobral spravodlivosť do vlastných rúk a aspoň čiastočne vyrovnal misky váh.


poli na vybrali.sme.sk