17. mája proti identitárom vo Viedni

17. mája sa vo Viedni uskutoční antifašistická demonštrácia a blokáda pod názvom „Nacionalizmus nie je alternatíva! Zastavme pochod indentitárov.“ Tá je reakciou na pochod takzvaného Identitárskeho hnutia, ktorého zámienkou je nesúhlas s politikou Európskej únie.

Identitárske hnutie vzniklo vo Francúzsku. Slovíčko národ nahradzuje neurčitejším pojmom identita a navonok sa snaží dištancovať od všetkého, čo bežnému človeku pripomína neonacistov. Pod pláštikom modernej prezentácie sú ale ukryté klasické témy národných socialistov, radikálny nacionalizmus a obviňovanie kultúrnych, názorových, či genderových menšín. V Čechách a nie veľmi aktívne i na Slovensku sa pod touto hlavičkou prezentujú pozostatky Autonómnych nacionalistov, organizácie ktorá už v minulosti dobre ovládala neonacistickú hru na skrývačku. Dobré články o identitároch vydali Antifašistická akce a magazín Alarm.

Ďalšie informácie spolu s prehľadnou mapkou dôležitých miest a časmi kedy sa čo koná nájdete na blogu Autonómnej Antifa Viedeň. Ak sa bude priebeh akcie približovať januárovým protestom proti buršáckemu Plesu akademikov, bude to vo Viedni túto sobotu veľmi zaujímavé.


poli na vybrali.sme.sk